Ako správne používať klimatizáciu – tipy a rady
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Majitelia bytov, rodinných domov, kancelárskych priestorov, resp. ti, čo zvažujú kúpu klimatizácie |
---|---|
Vstupná investícia | od 1.500 eur |
Miera úspory | 30 – 44 % |
Návratnosť | 2 – 3 roky |
Na čo by ste nemali zabudnúť | Pred kúpou si zvážte, akú funkciu očakávate od klimatizácie, lebo okrem ochladenia vzduchu môže vykurovať, odvlhčovať, ionizovať a čistiť vzduch v miestnostiach. Účinnosť klimatizačného zariadenia zistíte z energetického štítku, kde je udané, koľko elektrickej energie je potrebné pre ochladenie miestnosti na nastavenú teplotu.Zistite si preto technické parametre jednotlivých zariadení, vyhnite sa klimatizáciám s nadmerným hlukom a vyberte si takú, s ktorou dokonca ušetríte aj náklady za energie.Hoci je klimatizácia súčasťou mnohých domácností, pri jej používaní dodržiavajte základné zásady. |
Letné horúčavy dokážu ľudský organizmus poriadne potrápiť. V posledných rokoch padajú na Slovensku teplotné rekordy a ľudia čoraz viac vyhľadávajú útočisko pred teplom v interiéri domov. Klimatizácia sa stáva štandardnou súčasťou nielen áut a kancelárskych priestorov, ale nájdeme ju aj v domácnostiach. Hoci má stále mnoho odporcov, každoročne sa počet jej užívateľov zvyšuje. Klimatizácia vyrovnáva vonkajšie a vnútorné vplyvy prostredia na ľudský organizmus a dokáže pri správnom používaní vytvoriť príjemné a teplotne stále prostredie počas celého roka, nielen v lete.
Základné zásady používania klimatizácie
Aby sa pomocník v boji proti vysokým teplotám nestal dôvodom na návštevu lekára, mali by ste poznať základné pravidlá používania:
- Ešte pred kúpou si premyslite umiestnenie klimatizácie.
- Zvážte aj možnosť tepelnej izolácie. V tepelne izolovaných stavbách postačuje klimatizačné zariadenie s nižším výkonom.
- Vnútorné časti klimatizácie umiestnite mimo zdrojov tepla a vonkajšie časti mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.
- Plný výkon klimatizácie využívajte len vtedy, ak nie sú v miestnosti osoby.
- Vhodné je používať klimatizáciu na krátky čas 10 – 15 minút za hodinu. Pokiaľ ste alergik, platí dodržiavanie tohto času dvojnásobne. Každá klimatizácia filtruje vzduch minimálne cez prachový filter. Filtrovať sa ďalej dajú pachy, dym, baktérie, vírusy, plesne a pod. Klimatizácie s tou najúčinnejšou filtráciou sú vhodné pre citlivejších jedincov, no každý filter obmedzuje prietok vzduchu a preto platí, že skutočná čistota je vykúpená vyššou hlučnosťou klimatizácie a menšou účinnosťou chladenia.
- Filter pravidelne kontrolujte a podľa potreby prečistite alebo vymeňte. Znečistený filter zvyšuje spotrebu elektriny.,
- Neprikrývajte otvory klimatizačného zariadenia, ktorými cirkuluje vzduch.
- Klimatizáciu by ste nemali používať v miestnosti, kde sa zdržiavajú malé deti.
- Nepoužívajte klimatizáciu viac ako štyri hodiny denne.
- Klimatizáciu nepoužívajte na rýchle schladenie, prevetranie miestnosti a dlhodobé udržanie chladnejšieho prostredia.
- Rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou by nemal byť väčší ako 5 – 7 °C. Väčší rozdiel predstavuje nižšiu energetickú hospodárnosť, ale aj záťaž pre organizmus. V prípade väčšieho teplotného rozdielu môžu nastať zdravotné problémy ako napríklad dýchacie ťažkosti, zvýši sa srdcová záťaž, môžete dostať nádchu, bolesti hlavy a pridružiť sa môžu i ďalšie zdravotné ťažkosti.
- Pred odchodom z klimatizovanej miestnosti telo postupne pripravujte na prechod do teplejšieho prostredia. Podobný postup platí aj opačne.
- Prúd chladného vyfukovaného vzduchu smerujte popod strop a nechajte ho sálavo klesať – nesmerujte ho priamo na seba.
- Prúdenie vzduchu by ste nemali pociťovať ako prievan. Už zvýšenie rýchlosti prúdenia vzduchu o 0,1 m/s sa pociťuje ako ochladenie o 2 – 3 °C.
- V klimatizovaných miestnostiach neotvárajte okná, pretože vetranie znižuje účinok klimatizácie a zvyšuje spotrebu energie.
- Optimálna vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 40 – 60 %.
- Správne nastavte výkon klimatizačného zariadenia.
(c) energia.sk
K téme
Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne: