Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na Slovensku sa veterná energia využíva v minimálnej miere

Podľa stránky Európskeho združenia veternej energie (European Wind Energy Association, EWEA) sú na 15. júna v roku 2013 pripravené stovky podujatí od Uruguaja cez Nórsko, Izrael až po Indiu. Ich cieľom je pomôcť ľuďom spoznať silu vetra ako možného zdroja energie. Koncerty v Chorvátsku, plavby v Japonsku, zábavné workshopy v Argentíne a mnohé iné aktivity v ďalších štátoch sveta sa majú stať príležitosťou, aby ľudia objavili nakoľko je veterná energia priaznivá pre ekonomiku i podnebie.

Portál euractiv.sk vo februári tohto roku uverejnil štúdiu EWEA, podľa ktorej rozvoj veternej energie v strednej Európe napreduje bez Slovenska. Podľa plánov novších členov Európskej únie (EÚ) v strednej a východnej Európe by veterné elektrárne mali do roku 2020 dodávať elektrickú energiu pre deväť miliónov domácností. V novej štúdii s názvom Východné vetry sa uvádza, že inštalovaná kapacita na Slovensku je „anekdotická“ a sme na chvoste rozvoja. EWEA v štúdii analyzovala trhy v strednej a východnej Európe, v Turecku, na Ukrajine a v Rusku. Zatiaľ čo ostatné krajiny v strednej a východnej Európy sa pustili do výstavby veterných fariem, inštalovaná kapacita u nás klesla z 5,1 MW v roku 2007 na 3,1 MW v roku 2008 a odvtedy je stabilná, uviedla EWEA.

Na Slovensku sa problematike veternej energie venuje Slovenská asociácia pre veternú energiu (SAVE). Jej predstavitelia sa zúčastňujú na pripomienkovaní tvoriacej sa legislatívy, ktorá môže podporiť, alebo úplne zablokovať rozvoj využívania veternej energie na Slovensku.

Veterné parky nepatria na Slovensku k veľmi rozšíreným spôsobom výroby energie. Za najvýznamnejšieho producenta veternej energie na Slovensku sa pokladá spoločnosť Green Energy Cerová, s.r.o., spravujúca veterné parky na západnom Slovensku, v Myjave a Cerovej.

Veterná energia spolu s vodnou, slnečnou, geotermálnou energiou a biomasou patrí medzi obnoviteľné zdroje energie (OZE). Tie definuje Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Význam vetra a z neho získanej energie sa prvýkrát pripomínal v roku 2007 z iniciatívy Európskeho združenia veternej energie (EWEA) sídliaceho v Bruseli. Od roku 2009 sa tento deň slávi na svetovej úrovni pod názvom Globálny deň veternej energie (Global Wind Day). Jeho organizátorom je Global Wind Energy Council (GWEC) a v aktivitách sa pripája k EWEA.

Okolo 15. júna je vhodné zorganizovať deň otvorených dverí vo veterných parkoch, okrem toho sa zvyčajne konajú výstavy, dielne, prednášky, výstavy so zámerom oboznámiť verejnosť s pozitívnou informáciou o význame veternej sily premieňanej na energiu, uvádza sa na stránke EWEA.

Zdroje: www.ewea.org, www.globalwindday.org, www.save.szm.sk, www.greenenergy.sk, www.energie-portal.sk, www.euractiv.sk/energetika/clanok/slovensko-nestiha-rozvoj-veternej-e nergie-je-anekdotou-020675

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.