Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Povoden-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rozvodnená Vltava. Foto: TASR/Bohdan Kopčák
4. júna 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Počasie vyčíňa. Kvôli záplavám sú bez prúdu tisícky českých domácností

Pohľad na zaplavené centrum  juhonemeckého mesta Passau, kde padol povodňový rekord. Hladina Dunaja tu vystúpila až na 12,50 metra, čo je viac ako 500-ročné maximum, vyššiu hodnotu tu zaznamenali iba v roku 1501. Foto: TASR/AP/Matthias Schrader

Situácia v Nemecku a Rakúsku

Hladina Dunaja v Passau je najvyššia v dejinách. Nemecké pohotovostné zložky našli v oblastiach postihnutých povodňami telá troch ľudí, ktoré vyplavili tamojšie rozvodnené toky, včera o tom informovalo internetové vydanie denníka Süddeutsche Zeitung. Dramatická situácia pretrváva v mnohých ďalších oblastiach, a to najmä na juhu a východe krajiny. V mnohých oblastiach preventívne vypli elektrickú energiu a úrady uzavreli všetky školy. Ľudí vyzvali, aby necestovali a aby sa vyhýbali najmä mostom. Pre podmyté a prerušené trate nejazdia vlaky na viacerých trasách.

Dramatické rozmery nadobúda povodňová situácia v Rakúsku. Podľa informácií tamojších expertov možno v povodí Dunaja, na horno- i dolnorakúskom úseku tohto veľtoku rátať so storočnou vodou, podobne ako v auguste 2002.

Obrovská voda z troch riek zaplavili veľkú časť územia mesta Passau po prudkých dažďoch, ktoré panujú v strednej Európe. Foto: TASR/AP/Matthias Schrader

Záplavy ochromili aj českú metropolu

Najhoršia situácia je v stredných Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jej pražských prítokov Botiče a Rokytky. ČEZ v stredných Čechách vypol 50 transformátorov, ku každému z nich je pripojených približne 80 odberných miest, z ktorých väčšinu tvoria domácnosti. Menší počet transformátorov vypla spoločnosť aj v Ústeckom a Královohradeckom kraji. Podľa informácií z internetovej stránky spoločnosti boli včera dopoludnia odpojené aj niektoré úseky vedenia nízkeho napätia v Ústeckom, Královohradeckom a Stredočeskom kraji. ČEZ sa podľa hovorcu Ladislava Kríža pripravuje aj na očakávaný vzostup hladín v severných Čechách. „Vydali sme pokyn, aby sa nevykonávali všetky práce spojené s výpadkom elektriny v miestach, kde je potrebné zaistiť pohon pre čerpadlá a sušiče v súvislosti s povodňami.“

Spoločnosť PRE odpojila v Prahe a okolí 70 trafostaníc. „Bez elektriny zostalo 5.000 odberných miest, predovšetkým domácnosti a podnikateľské subjekty sídliace v blízkosti vodných tokov, ktoré pretekajú mestom,“ informoval hovorca firmy Petr Holubec. „Pokiaľ sa zásadne nezhorší situácia, nemal by sa počet ľudí bez elektriny v Prahe výrazne meniť, dokonca sa už podarilo niekoľko staníc opäť dostať pod napätie predovšetkým v oblasti okolo Rokytky a Botiče,“ doplnil.

Karlov most zatiaľ nápor vody zvláda. Voda však už prenikla na protipovodňovými bariérami nechránenú Novotného lávku vedľa mostu, kde zaplavila niekoľko barov a reštaurácií. Foto: TASR/Bohdan Kopčák

V Juhočeskom kraji mala ťažkosti tiež energetická distribučná spoločnosť E.ON. Včera večer zostalo na Táborsku vypnutých 20 vývodov nízkeho napätia z celkových 60. Väčšinou išlo o chatové oblasti pri Lužnici. V Českobudějovicku a Českokrumlovsku firma postupne obnovuje dodávky elektriny a plynu. V Českom Krumlove obnovila dodávku plynu pre 20 zákazníkov, približne 50 odberateľom obnoví dodávky po odvzdušnení vedenia v utorok.

V postihnutých oblastiach odpojujú okrem elektriny i prívody plynu

V Prahe bolo od plynu odpojených 40 objektov, napríklad palác Žofín, Novotného lávka alebo objekt rybárstvo v Radotíne. Podľa hovorcu Pražskej plynárenskej Miroslava Vranka ide o samostatné objekty roztrúsené v okolí Vltavy po celom meste. Podľa neho nie je tak odpojená dodávka v nejakej konkrétnej lokalite. Prerušené sú aj plynovody vedúce cez Vltavu, pri ktorých hrozí, že by ich mohli poškodiť polená alebo iné plávajúce objekty v rieke.

Spoločnosť RWE vyhlásila v stredných, severných a východných Čechách stav núdze a varovala, že môže byť obmedzená spoľahlivosť dodávok plynu. „Stav núdze bol vyhlásený z preventívnych dôvodov, pretože v dôsledku povodní by mohlo dôjsť k obmedzeniu spoľahlivosti prevádzky a integrity distribučnej sústavy,“ informoval zástupca spoločnosti Lukáš Kresač. V evakuovaných oblastiach preventívne uzavreli hlavné uzávery plynu a zástupcovia spoločnsoti odporúčajú, aby ich uzavreli všetci, ktorí odchádzajú z domovov. „Doteraz sme odstavili približne 1.480 odberateľov predovšetkým v obciach Křešice, Mlékojedy, Píšťany, Českej Kopisty, Nučnice, Litoměřice, Roudnice, Povrly, Terezín a Ústí nad Labem,“ dodal.

Rozvodnená Vltava. Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Záplavy obmedzili aj dodávky tepla

V prevádzke nie je možné udržať zatopené parovody. Najhoršia situácia je podľa Teplárenského združenia ČR v Českých Budějoviciach, kde je bez tepla a teplej vody celý ľavý breh Vltavy. Bez dodávok tepla je aj časť Tábora. V Prahe zatiaľ Pražská teplárenská zabezpečuje dodávky tepla a teplej vody pre celé územie mesta, v niektorých nižšie položených oblastiach, najmä na Invalidovni, v Libni, na Palmovke a v Holešoviciach môžu byť dodávky prerušované.

Informácie o oblastiach postihnutých povodňami zverejňujú spoločnosti v ČR na svojich internetových stránkach. Spotrebitelia tu okrem iného nájdu aj pokyny pre opätovné pripojenie domácností k rozvodnej sieti. Dodávatelia upozorňujú, že ľudia zo zaplavených oblastí musia počítať s komplikáciami, pretože energetici nemôžu obnoviť prívod elektriny, kým nebudú podmáčané domy úplne vysušené. „Vlastník objektu musí podpísať vyhlásenie, že je elektroinštalácia úplne v poriadku,“ uviedol Holubec. Dodal, že podmáčaná elektroinštalácia môže spôsobiť skrat a následný požiar alebo sa môžu stať vážne úrazy. Ľudia by preto mali vyhľadať špecializované firmy, ktoré robia revízie elektriny, pretože sa môže ľahko stať, že hoci sa steny domu zdajú suché, môže byť elektroinštalácie stále plná vody.

Európska komisia v pondelok oznámila, že Česku, Nemecku a Rakúsku je pripravená finančne pomôcť pri likvidácii následkov katastrofálnych povodní.

Slovensko by mali najväčšie vodné stavy zasiahnuť v strede týždňa

Hydrológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) varujú pred povodňami na brehoch Dunaja. „Nemeckí hydrológovia súčasnú povodeň prirovnávajú ku katastrofickej povodni z roku 2002. Voda, ktorá je už v koryte Dunaja v jeho rakúskom úseku má ešte stále stúpajúcu tendenciu, a táto povodňová vlna musí pretiecť aj slovenským úsekom“, objasnila hydrologička SHMÚ Michaela Mikuličková. Vzhľadom na situáciu v nemeckom a rakúskom povodí platí pre okresy, ktorými Dunaj na Slovensku preteká, najvyššia hydrologická výstraha pred povodňami. Hladina rieky môže dosiahnuť úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity.

Rozvodnená rieka Morava neďaleko bratislavskej mestskej časti Devínskej Novej Vsi v pondelok 3. júna 2013, v pozadí hrad Devín. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Spoločnosť SPP – distribúcia v dôsledku aktuálnej hrozby záplav zintenzívnila monitorovanie situácie v blízkosti riek so stúpajúcimi hladinami. Pracovníci sú pripravení zasiahnuť. Prvé opatrenia už boli vykonané v Bratislave. Podľa priebežných informácií z jednotlivých monitorovacích centier spoločnosti, ktoré sú umiestnené na celom Slovensku, je zatiaľ najkritickejšia situácia v Bratislave. Na rieke Dunaj bol vyhlásený už 3. stupeň povodňovej aktivity, pričom jeho hladina rovnako ako aj hladina rieky Morava stúpajú ďalej. Z uvedeného dôvodu v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves boli vykonané opatrenia na zabezpečenie distribúcie plynu v tejto oblasti Bratislavy. Distribúcia plynu v hlavnom meste zatiaľ pokračuje bez obmedzení.

Aj napriek hláseniam o lokálnych povodniach a zatopených domoch z iných oblastí Slovenska, voda zatiaľ bezprostredne neohrozuje plynovody ani ostatné plynárenské zariadenia. Všetky významné uzly distribučnej plynárenskej siete (regulačné stanice, prepúšťacie stanice, trasové uzávery, a pod.) sú nepretržite monitorované Slovenským plynárenským dispečingom.

Situácia v dodávkach elektriny a vody zatiaľ nie je kritická

Situácia v dodávke elektriny a vody nie je v súvislosti s povodňou na Dunaji zatiaľ kritická, potvrdil vedúci kancelárie predstavenstva spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) Ján Orlovský a hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s., (BVS) Zenon Mikle.

„Práve sa skončilo zasadnutie nášho vlastného krízového štábu. Situácia zatiaľ z pohľadu dodávky elektrickej energie nie je kritická. Svojho zástupcu máme v krízovom štábe mesta Bratislava, poruchová linka ZSE preberá prípadné telefonáty o stúpajúcej vode a posúva ich do nášho dispečingu, starostovia obcí v prípade potreby kontaktujú vedúcich regionálnych správ siete,“ priblížil Orlovský.

„Vypnuté zariadenia máme v tesnej blízkosti Dunaja (Propeler) a pravdepodobne aj napájanie reštaurácie Au Cafe už bude v súčasnosti vypnuté. Ale všetky ostatné zariadenia Západoslovenskej distribučnej sú v prevádzke. V bezprostrednom ohrození sú trafostanice napájajúce približne 1000 odberných miest na juh od Bratislavy v okolí Gabčíkova, ktoré priebežne monitorujeme a v prípade potreby budú vypnuté,“ doplnil.

V Bratislave je podľa Orlovského zatiaľ najohrozenejšie centrum Starého mesta – Štúrovo námestie, kde v prípade ďalšieho stúpania vody môže prísť k vypnutiu trafostanice na nábreží Dunaja, čo by znamenalo stav bez prúdu pre približne 20 firemných zákazníkov.

Bratislavská vodárenská podľa Mikleho v súvislosti so stúpajúcou hladinou Dunaja nezaznamenala zatiaľ žiadne mimoriadne poruchy pri dodávke pitnej vody a pri odkanalizovaní. „Všetko funguje ako má,“ spresnil hovorca BVS s tým, že o ďalšom prípadnom postupe budú verejnosť informovať po zasadnutí predstavenstva v stredu (5.6.) ráno.

Situácia na Vodnom diele Gabčíkovo je stabilizovaná

Vodná elektráreň ide na maximálny výkon, čo predstavuje asi 3.500 m3/s. V prípade potreby sa voda bude púšťať aj cez obe plavebné komory, cez ktoré môže pretiecť až 2.500 m3/s, informovala hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby, š. p., Diana Migaľová Baschierová.

„Gabčíkovo doteraz splnilo vždy svoju protipovodňovú funkciu. Ľudia z obce i v okolí vodného diela sú preto aj tentoraz v bezpečí. Za dvadsať rokov prevádzky sa v celom úseku VDG na oboch stranách Dunaja významne zvýšila protipovodňová bezpečnosť území,“ konštatovala hovorkyňa s tým, že podstatou zvýšenia protipovodňovej bezpečnosti je rozdelenie povodňových prietokov do prívodného kanála a pôvodného koryta Dunaja. Funkčnosť takéhoto systému sa potvrdila pri všetkých väčších povodniach, aké sa na Slovensku vyskytli napríklad v rokoch 1992, 1997, 2002 a 2006.

Ako uviedla, zamestnanci Vodohospodárskej výstavby sú v pohotovosti a pripravení na zvládnutie situácie. Technický štáb zasadá pravidelne a sú dohodnuté manipulácie na objektoch vodného diela tak, aby sa predišlo akýmkoľvek katastrofickým scenárom. „Počas týchto dní očakávame veľkú vodu, ktorú však vieme previesť do Dunaja cez VDG a cez hate na stupni Čunovo. Rovnako ako Gabčíkovo, tak aj ďalšie územia sú chránené hrádzami,“ ozrejmila Migaľová Baschierová. Ide najmä o obce Vojka nad Dunajom, Bodíky a Dobrohošť, ktoré sú chránené hrádzami na prívodnom kanáli a hrádzami na starom koryte Dunaja. Pripomenula, že VDG je naprojektované tak, aby jeho hrádze dokázali previesť storočnú vodu. „Obyvatelia v priľahlých obciach môžu byť preto pokojní. Vodné dielo ich aj tentoraz ochráni pred povodňami,“ zdôraznila hovorkyňa.

Na Vodnej elektrárni Gabčíkovo pracuje všetkých osem turbín a na Malej vodnej elektrárni Gabčíkovo jedna turbína, priblížila hovorkyňa Slovenských elektrární (SE) Jana Burdová.

Celkový okamžitý výkon sa pohybuje od na úrovni 400-450 megawattov. „Produkcia nie je vyššia, pretože spád medzi hornou a dolnou hladinou je znížený a teraz sa pohybuje okolo 13 metrov. Spád na stupni Čuňovo je menej ako tri metre, čo je dôvodom odstavenia VE Mošoň a VE Čuňovo,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že pracovníci elektrární sú v pohotovosti.

Podľa Burdovej od pondelka (3.6.) zasadá technický štáb povodňovej ochrany Vodného diela Gabčíkovo, v ktorom pracovníci SE spolupracujú so zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku a s inými odborníkmi.

Hovorkyňa zdôraznila, že počas povodne nemôže dôjsť k poškodeniu turbín. „Pred turbínami sú namontované hrablice na zachytávanie plávajúcich a vlečených nečistôt, aby zabránili ich vniknutiu do turbín a tým poškodeniu. Nepretržite ich čistíme 24 hodín. Na čistení pracujú všetky tri čistiace stroje a drapákový žeriav. Nazhromaždené zhrabky priebežne odvážame na určenú skládku,“ uzavrela Burdová.

(c) energia.sk, ČTK, TASR, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.