Partnerov sme našli v ťažobnom priemysle
Kedy ste začali uvažovať o zmene názvu spoločnosti a čo vás k tomu viedlo?
Celý rebranding je len záverom dlhodobého procesu, ktorý u nás prebiehal posledné dva či tri roky. Rozšírenie našich aktivít do iných segmentov bolo tak výrazné, že pôvodný názov už nereflektoval to, čo reálne robíme. Keď sme sa pred piatimi rokmi začali zaoberať výskumom novej vŕtacej technológie, naše zameranie na geotermiu bolo prirodzené. V strednej Európe sa však iné typy vŕtania než v oblasti ropy, zemného plynu či baníctva realizujú len čiastočne alebo vôbec.
Geotermálna energia dnes predstavuje pomerne malý segment. Napriek tomu, v dlhodobom horizonte vnímame geotermiu ako výraznú aplikačnú oblasť pre našu technológiu. V súčasnosti sa ale z pohľadu energetiky nachádza skôr v pozícii okrajovej technológie. Súvisí s tým nielen štátna podpora, ktorá bola dôležitá pre prvé obdobia nášho výskumu. Dnes sme v štádiu prototypového riešenia a je pre nás už veľmi dôležitá spolupráca s priemyselnými partnermi. V stredoeurópskom priestore existujú väčšinou malé priemyselné firmy, ktoré realizujú svoje konkrétne projekty. Vo väčšine prípadov sa nejedná o väčšie priemyselné korporácie, ktoré by dokázali aktívne vstúpiť do nášho vývoja ako finančný partner. Toto je jedna stránka mince, ktorá súvisela s tým, prečo sme sa intenzívne začali zaoberať aj inými segmentmi.
Dnes sa vyše 90 % vrtov vo svete realizuje v priemysle ropy a zemného plynu. Tam je to vŕtanie trochu odlišné, s inak nastavenými prioritami. Nie je to o hĺbke, ale o kvalitatívnych vlastnostiach vŕtania. Nejde len o schopnosť rýchlo vŕtať, ale o udržanie stability vrtov, prípadne ďalšie parametre ako získavanie informácií z vrtu počas procesu vŕtania.
Začali sme sa prioritne orientovať na veľké firmy, ktoré sú schopné byť našimi partnermi a dokážu čiastočne alebo do veľkej miery spolufinancovať náš výskum a vývoj. Práve toto sme našli v oblasti ropy a zemného plynu, kde je tá situácia presne opačná ako v segmente geotermie. Sú to veľké spoločnosti, ktoré majú svoje podporné systémy na nové technológie, prípadne financovanie výskumu a vývoja, čo z nich robí našich prirodzených partnerov pre ďalšie roky.
Prečo GA Drilling?
Ak beriem do úvahy pre nás nové segmenty ako ropa, zemný plyn či baníctvo, naše pôvodné meno Geothermal Anywhere nás obmedzovalo. Nebolo jednoducho zrozumiteľné pre našich partnerov. Rozhodnutie zmeniť názov toto zmenilo, ale nie úplne radikálne. Naša doterajšia skratka bola GA. Tak sme k nej jednoducho pridali to, čomu sa venujeme a to je drilling (angl. vŕtanie – pozn-red.).
Foto:energia.sk/Michal Jesenič
Ako sa z pozície firmy pôsobiacej v oblasti výskumu a vývoja nadväzuje spolupráca s veľkými priemyselnými partnermi?
Inicializácia spolupráce s veľkými firmami nie je vôbec jednoduchá. Z prostredia Slovenska je veľmi ťažké identifikovať, koho vôbec osloviť. Ľudia, ktorí chodia na veľtrhy majú bližšie k obchodu, predaju, prípadne lokálnym obchodným aktivitám. Bol to proces, ktorý trval zhruba rok a pol, kým sme sa dokázali cez niekoľko vrstiev procedúr v týchto firmách dostať k tým správnym ľuďom.
Ak je záujem z druhej strany, vieme vytvoriť formu spolupráce. Takto sme pred dvomi rokmi nadviazali prvé kontakty s firmou BP. Medzitým sa nám podarilo dostať do spolupráce už aj s ďalšími partnermi. Vo vŕtacom priemysle ide o pomerne známe firmy.
Môžete byť konkrétny?
Sú to napríklad nórsky Statoil alebo britský Tullow Oil. Ďalej spomedzi firiem, ktoré robia služby v oblasti vŕtania je to americká firma Weatherford. Pripravenú máme aj spoluprácu s ďalšími spoločnosťami. Na slovenské pomery ide o obrovské firmy a tým pádom aj uzatváranie kontraktov v tejto fáze trvá niekoľko mesiacov. Treba si uvedomiť, že tento priemysel je pomerne konzervatívny. V prípade veľkých firiem ako BP to môže trvať niekedy aj rok či dva.
Ako chcete do konzervatívneho ťažobného odvetvia integrovať inovatívnu technológiu vŕtania?
Naším hlavným záujmom je znížiť náklady pri tvorbe vrtov. To nesúvisí len so samotným vŕtaním, ale aj s elimináciou ďalších nákladov, ktoré sú dnes pri vŕtaní bežné. Tieto náklady sú obrovské, tvoria niekedy až desiatky percent.
Všeobecne platí, že čím komplikovanejšie máte podmienky pri vŕtaní, tým častejšie musíte vymieňať vrták. Okrem toho nastávajú aj iné komplikácie, môže sa zaseknúť aparatúra a podobne. Toto všetko súvisí s klasickým mechanickým spôsobom vŕtania. Našim cieľom je dokázať eliminovať tieto procesy, nie iba zrýchliť vŕtanie. Napríklad byť schopní uskutočniť vrt na jedenkrát bez potreby výmeny vrtáka. V prípade off-shore vrtov, teda morských vrtov hlbokých niekoľko kilometrov to môže znamenať obrovské úspory.
Nepriame úspory nášho spôsobu vŕtania sú niekedy dokonca vyššie ako priame úspory, ktoré realizujeme tým, že vŕtame rýchlejšie. Toto je presne téma, na ktorú naši partneri reagujú najviac. To, čo najviac zaujíma týchto operátorov je znížiť náklady na vŕtanie a na získavanie surovín spod zeme.
Ak pre nášho partnera dokážeme pripraviť koncept na konkrétnu aplikáciu a zabezpečíme, že s využitím našej technológie v budúcnosti ušetrí 20 až 30 % financií, vieme vytvoriť biznis model a dohodnúť sa na spolupráci. Môže to fungovať tak, že partner predfinancuje naše výskumné aktivity výmenou za budúce výhody, povedzme z hľadiska ceny našich služieb alebo produktov.
Potenciál vašej technológie vŕtania sa snažíte zúročiť aj v baníctve. V akom stave je dnes tento segment?
Ak sa bavíme o ťažbe metalických nerastov akými sú zlato, striebro a drahé kovy, dnešné náleziská, ktoré v minulosti obsahovali vysoké percento týchto nerastov sú už prakticky vyťažené. V súčasnosti sa v nich nachádzajú už len stopové množstvá týchto prvkov. Prieskum nálezísk je preto z pohľadu efektivity ťažby veľmi podstatnou zložkou.
V minulom roku sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s americkou firmou Newmont Mining Corporation, ktorá je trojkou na svete v ťažbe zlata. Prejavili záujem o našu technológiu práve pre prieskumné vrty v povrchových ťažobných baniach. Pri týchto vrtoch je pre nich podstatné už počas vŕtania zistiť, aký je kvalitatívny a kvantitatívny obsah zlata pri analýze 3D mapy prostredia. Dnes sa to robí pomerne naslepo, lebo analýza vydolovaných surovín trvá niekedy až jeden deň. Kým sa spraví analýza, časť bane alebo územia je už dávno spracovaná. Výsledkom je, že celý proces je vysoko neefektívny.
Foto:energia.sk/Michal Jesenič
Dohodli sme sa s nimi na dlhodobej forme spolupráce. Vyvíjame špecializované zariadenie, ktoré sa nezameriava na rýchlosť ani hĺbku, ale schopnosť elektrickej plazmy získavať „real time“ informácie z vrtu a prenášať ich do centra na povrchu. Z týchto údajov sa následne vytvorí 3D mapa prostredia, na základe ktorej môžu oni prispôsobiť svoje ťažobné aktivity.
Toto je zaujímavý spin-off našej technológie. K dispozícii tu máme podstatnú zložku, ktorá dnes chýba vo väčšine výskumných projektov na Slovensku. A síce partnera, ktorý je ochotný financovať výskum a vývoj.
Vlani na jeseň ste v Bratislave otvorili výskumné Centrum hĺbkového vŕtania. S odstupom času, ako ste spokojní s jeho fungovaním?
Obrovskou výhodou našich laboratórií je, že tam dokážeme pozývať našich priemyselných partnerov. Vytvorili sme vysoko profesionálne prostredie. Snažíme sa tam ukázať nielen technológiu, ale aj schopnosti nášho interdisciplinárneho tímu. Je zložený zo 40 ľudí z rôznych profesií tak, aby to spolu fungovalo a dokázali sme dať dokopy takú komplexnú technológiu akou je vŕtanie. V očiach partnerov nás to posúva dopredu v porovnaní zo stavom spred roka, kedy sme ešte takého priestory a možnosť v praxi ukázať naše know-how nemali.
Aj vďaka tomu dnes komunikujeme približne s 15 veľkými spoločnosťami. Pre ďalšie napredovanie nášho výskumu a vývoja sme začali využívať formu spolupráce s názvom „Joint Industry Project“. V rámci nej dávame dokopy niekoľko priemyselných partnerov, ktorí sa zúčastňujú na našom projekte. Títo partneri spoločne skladajú svoje finančné, ale aj nefinančné prostriedky. Napríklad nám umožnia zúčastniť sa testov na ich testovacích zariadeniach. Následne z toho majú určité benefity. Ako som už spomínal, benefity sú vo forme rôznych výhod oproti bežným trhovým zákazníkom. Táto forma spolupráce sa nám zatiaľ osvedčila.
Práve dnes sme v transformačnej etape, kedy prechádzame zo súkromného alebo grantového financovania na financovanie cez priemysel a priemyselných partnerov.
V tomto prípade už ide o financovanie, ktoré je orientované na výsledok. Teda nie na výskum alebo bádanie, ale aby ste v čo najkratšom čase dokázali vytvoriť produkt či technológiu, ktorá je aplikovateľná. Takýto prístup je každodenným konzultačným procesom na našej ceste smerom od nápadu cez výskum a vývoj až k produktu.
Prednedávnom ste založili pobočku GA Drilling vo Veľkej Británii. Čo vás k tomu viedlo?
Úprimne povedané, súčasná podpora vedy a výskumu na Slovensku je veľmi biedna. Vo Veľkej Británii sme blízko našich partnerov. Dokonca sme tam už získali aj projekty, ktoré sú financované britskou vládou. Naša slovenská firma je vlastne už len výskumné centrum. Všetky obchodné aktivity realizujeme z Londýna. Ten obrovský rozdiel je v prístupe ľudí, od vlády až po projektových manažérov v agentúrach, ktoré podporujú výskum a vývoj.
Na rozdiel od situácie na Slovensku, ich nezaujímajú papiere a nie je tam extrémna byrokracia. Zaujíma ich výhradne to, čo sme dosiahli a či to má praktické uplatnenie. Ak áno, sú ochotní podporovať veci ďalej. To je úplne najzásadnejší rozdiel. Bohužiaľ na Slovensku sa toto stále nezmenilo. Človek dookola počúva zo všetkých strán len samé výhovorky, ako sa niečo nedá urobiť. Určitým spôsobom už dozrel čas, aby sa s tým niečo zásadné spravilo. Momentálne ale nemám pocit, že by sa tie zmeny reálne uskutočňovali. My tento proces žiaľ zmeniť nevieme. Vieme do toho iba vstupovať a hovoriť naše názory. Ak chceme prežiť, musíme ísť tam, kde tieto veci fungujú. Inak nie sme schopní nijakým spôsobom konkurovať západným firmám, ktoré takúto podporu majú.
Ďalším miestom, kam chceme v budúcnosti orientovať naše aktivity, je Houston v USA. Toto mesto je v súčasnosti mekkou vŕtacieho priemyslu. Všetky „drilling services“ firmy tam majú buď svoje hlavné sídlo alebo minimálne výrazné zastúpenie. Musíme íst tam, kde máme zákazníkov a partnerov. V strednej Európe je týchto príležitostí veľmi málo.
S Igorom Kočišom (GA Drilling) sa rozprával Michal Jesenič. Igor Kočiš prepis rozhovoru autorizoval.
© energia.sk