Zástupcovia štátu opäť nehlasovali za rozpočet dostavby Mochoviec
„Rozpočet je nevyhnutnou podmienkou pre pokračovanie prác na projekte, ktoré budú bez prijatia rýchleho rozhodnutia postupne zastavované. Vážnemu riziku je tak vystavených aj 10.000 pracovných miest vytvorených prostredníctvom projektu dostavby,“ zdôraznila. Prípadné zastavenie prác, ktoré by nasledovalo po neschválení rozpočtu, spôsobí podľa nej podstatné škody obom akcionárom, ako aj slovenskému hospodárstvu. V uplynulých mesiacoch boli podľa nej predstaviteľom vlády poskytnuté všetky ekonomické a technické podklady, ktoré zdôvodňujú zvýšenie nákladov.
Pripomenula, že dostavba Mochoviec je najväčšou súkromnou investíciou v histórii krajiny a jej zastavenie spôsobí Slovensku nielen stratu vysokokvalifikovaných pracovných miest, ale aj výrazný výpadok verejných financií v dôsledku poklesu daňových príjmov, ktoré počas dostavby dosiahnu 550 miliónov eur.
„Slovenské elektrárne opätovne zdôrazňujú, že zvýšenie nákladov je financované z vlastných zdrojov spoločnosti a bez zaťaženia štátneho rozpočtu. Vyplynuli predovšetkým zo zložitosti projektu a potreby zabezpečiť súlad s najnovšími medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi, čo potvrdzujú aj ďalšie európske jadrové elektrárne vo výstavbe. Našou najvyššou prioritou je bezpečnosť, ktorá nesmie byť predmetom žiadnych kompromisov,“ podčiarkla v stanovisku Burdová. Elektrárne v rámci projektu zazmluvnili viac ako 3 miliardy eur a sú pripravené do jeho dokončenia investovať ďalších 800 miliónov eur.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej väčšinovým akcionárom so 66-% podielom stala spoločnosť Enel. Zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Ku koncu roka 2012 spoločnosť zamestnávala 5171 pracovníkov.
Copyright © TASR 2013