Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. mája 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Energofórum 2013 Plyn: Aká je budúcnosť plynu?

Prvým sú nadmerné dotácie pre obnoviteľné zdroje deformujúce trh. Druhým dôvodom je bridlicový plyn z USA, kde stlačil ceny na úroveň tri až päťkrát nižšiu než v Európe a tým spravil nezaujímavým uhlie, ktoré sa začalo lacno dovážať do Európy a vytláča okrem iných drahších zdrojov aj plyn.

Tretím dôvodom je európska emisná obchodná schéma, čiže ceny povoleniek, ktoré klesli z 28 – 30 EUR až na súčasné 3 EUR. Inak povedané viac než plyn sa oplatí kúpiť lacné uhlie a zaplatiť pokutu.

Štvrtý dôvod je pozitívny, a to úspešné opatrenia na zabezpečenie energetickej efektívnosti a piatym je ekonomická kríza v Európe. Európa trpí aj závislosťou na ruskom plyne, ktorý Gazprom predáva rôznym krajinám za rôzne ceny.

Navzájom si konkurujú tranzitné trasy s vyššou celkovou kapacitou, než je reálna dodávka plynu. Existujúce sú Eustream, EuRoPolGas a Nord Stream I a II, nové South Stream, Nord Stream III a IV a Nabucco West. Pre V4 je dôležitý North – South Gas Corridor a existuje aj prepojenie sever – stred plynovodom Gazela v ČR napojenom na Nord Stream.

Zaujímavý je pohľad na SR, kde napriek klesajúcemu trendu plyn stále tvorí najvýznamnejší komponent energetického mixu. Máme vysokovýkonnú prepravnú sieť a veľmi rozvinutú distribučnú sieť (druhú hneď po Holandsku). Disponujeme podzemnými zásobníkmi s veľkou kapacitou, do ktorých sa zmestí až 57% spotreby.

Ak by Slovensko plne využilo kapacity na produkciu bioplynu, dalo by sa vyrobiť 760 m3 bioplynu, z ktorého by po vyčistení ostalo 456 m3 biometánu, čo je približne 8,3% spotreby zemného plynu. Úspechom je zníženie emisií o 38% a čiastočné zníženie energetickej náročnosti.

Ing. Dušan Randuška, MBA sa na zemný plyn pozrel z hľadiska jeho globálnych perspektív, budúcnosti v EÚ a aktérov trhu v EÚ.

Zásoby zemného plynu neustále rastú a zvyšuje sa potenciál jeho zdrojov. Má vysokú energetickú účinnosť a na rozdiel od iných fosílnych palív nízke emisie. Vyžaduje si nízke kapitálové náklady a elektrárne na báze plynu sú flexibilné i ako palivo CNG.

Na celosvetovom energetickom mixe tvorí zemný plyn 21% a do roku 2035 by mal podiel stúpnuť na 25%. Na druhej strane musí súťažiť s lacným uhlím a jeho rastúcim podielom a emisná politika úplne zlyháva. V roku 2016 sa očakáva prvý dovoz bridlicového plynu z USA, ktorý by mal spôsobiť pokles cien na spote.

Budúcnosť zemného plynu v EÚ sa môže javiť ako neistá. Podľa Európskej komisie by mal mať rastový potenciál a v roku 2035 dosiahnuť 30%, „zelení“ ale hovoria len o 20%. Proti zemnému plynu stoja nízke ceny CO2, silné dotácie obnoviteľných zdrojov, pokles paroplynových cyklov a pokles spotreby (v SR -4%).

Z európskych obchodných platforiem majú najvyššiu likviditu NBP, TTF a NCG.

Napriek tomu, že existuje viacero negatívnych faktorov s nepriaznivým vplyvom na zemný plyn v Európe, všetci diskutujúci sa zhodli, že budúcnosť určite má. Otvárajú sa nové možnosti v podobe LNG, diverzifikácie dovozu plynu, domácich zdrojov bioplynu a dá sa predpokladať aj tlak na ceny Gazpromu.

Dvojdňová konferencia ENERGOFÓRUM® 2013 PLYN sa koná v dňoch 27. a 28. mája v Demänovskej Doline pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Partnerom konferencie je spoločnosť energy analytics, s.r.o.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.