Väčšina krajín EÚ je vraj proti clám na solárne panely z Číny
Zo strachu, že zavedenie ciel bude mať negatívny vplyv na ich obchody s Čínou, je proti clám najmenej 14 štátov Európskej únie, vrátane Nemecka, Veľkej Británie a Holandska. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu po stretnutí s čínskym premiérom Li Kche-čchiang uviedla, že urobí všetko pre to, aby zavedeniu ciel na dovoz solárnych panelov zabránila. Nemecko pritom pôvodne kvôli svojej spoločnosti Solar World zavedenie ciel podporovalo. Pre zavedenie ciel je malá skupina krajín na čele s Francúzskom a Talianskom.Agentúra Reuters hovorila s predstaviteľmi 21 z celkovo 27 krajín EÚ. Zvyšných šesť sa buď k clám odmietlo vyjadriť, alebo nebol k zastihnutiu nikto, kto by sa k téme mohol vyjadriť. Mená jednotlivých krajín Reuters nezverejnil. Prípad ciel na solárne panely je zatiaľ najväčším obchodným prípadom, ktorým sa Európska komisia zaoberá.
Postoj k clám ukazuje na rozdelenie EÚ v názore na to, ako sa vysporiadať s Čínou. EÚ potrebuje, aby Peking kupoval tovar európskych firiem, na druhej strane však únia Čínu obviňuje, že poškodzuje európske firmy subvencovaním vývozu. Čína je druhým najväčším obchodným partnerom EÚ.
Čína v roku 2011 doviezla do Európy solárne panely a príslušné súčasti za 21 miliárd eur. Európske firmy v čele s nemeckou Solar World ale Peking obviňujú, že sa dumpingovými cenami snažia zlikvidovať európsku produkciu a úplne v Európe ovládnuť trh. Čínski výrobcovia technológií pre obnoviteľné zdroje energie čelia kvôli svojej štátom dotovanejé produkciu obchodným sankciám tiež v Spojených štátoch.
Zdroj: ČTK, energia