Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecké firmy kvôli drahej energii uvažujú o presunoch do USA

„Ak nebudeme schopní v rámci prechodu na obnoviteľné zdroje skrotiť energetické náklady, utrpí tým konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu,” povedal denníku Handelsblatt šéf BDI Ulrich Grillo. Uviedol, že zatiaľ čo Nemci sú ponorení do debát o správnom energetickom mixe, USA sa stávajú pre nemecké firmy stále atraktívnejšie. Podľa neho je to vďaka tamojšiemu poklesu nákladov na energiu pod vplyvom masívneho využitia nových zdrojov plynu a ropy z bridlicových hornín a podpore, ktorú tomuto trendu poskytuje americká vláda.

„Znamená to, že nemecké spoločnosti budú investovať v USA oveľa viac,” povedal Grillo. K presunu do zámoria sa chystajú napríklad energeticky náročné prevádzky chemických spoločností Wacker alebo BASF, Wecker si už buduje výrobný závod v štáte Tennessee.

Anketa DIHK ukázala vzrastajúcu ochotu nemeckých firiem k presunu operácií skôr do USA než do ostatných krajín Európy. „USA sa stali pre firmy oveľa atraktívnejšie než Európa,” povedal šéf DIHK Martin Wansleben.

O kríze európskeho energetického trhu včera rokovali najvyšší predstavitelia krajín Európskej únie. V záverečnom dokumente summitu sa uvádza, že EÚ musí zabezpečiť „konkurencieschopné” ceny energie a musí sa viac zamerať na konkurencieschopnosť európskej ekonomiky. K týmto otázkam by mala Európska komisia pripraviť do konca roka podrobnú správu.

Podľa bruselského vydania serveru EurActiv tak EÚ po prvýkrát priznáva priemyselnej konkurencieschopnosti vyššiu prioritu než opatreniam proti zmene klímy vo forme znižovania emisií skleníkových plynov. Stavajú sa tým na hlavu doterajšie európske ambiciózne plány na „dekarbonizáciu” ekonomiky, teda odchod od spaľovania fosílnych palív, do roku 2050, uviedol server.

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu za Slobodných Holger Krahmer označil podľa EurActivu túto zmenu prístupu za koniec „klimatickej hystérie”. „Po prvýkrát budú rastúce energetické náklady a klesajúca konkurencieschopnosť európskej ekonomiky postavené na zjavne nevynútiteľné ambície boja proti globálnej zmene klímy,” uviedol Krahmer vo svojom prehlásení. „Ekonomické a sociálne dôsledky kolektívnej hystérie sa už nedajú ignorovať a vlády EÚ to v tomto dokumente priznávajú,” dodal.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.