NR SR: Súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažuje štátny rozpočet
„Potreba zmeny súčasného modelu správy núdzových zásob vznikla predovšetkým s cieľom uvoľnenia prostriedkov štátu viazaných v núdzových zásobách, ako aj zabezpečenia, aby pri predpokladaných zvyšujúcich sa nárokoch na rozsah minimálneho limitu núdzových zásob nedochádzalo k zvyšovaniu štátneho dlhu,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov, ktorý včera poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. augusta 2013.
Tvorba a udržiavanie núdzových zásob ropy a ropných produktov patrí v súčasnosti v každej krajine nedisponujúcej dostatočnými vlastnými prírodnými rezervami ropy a/alebo rafinérskymi kapacitami medzi jednu z jej hlavných priorít. Neplnenie tejto povinnosti členskou krajinou EÚ sa považuje za porušenie prístupovej zmluvy k EÚ a môže jej byť na podnet Európskej komisie (EK) uložená sankcia. Úroveň núdzových rezerv členských krajín pravidelne monitoruje EK.
Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov SR by mala mať formu akciovej spoločnosti a bude po založení ústredným subjektom správy zásob namiesto Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR. Mala by zabezpečovať obstarávanie, udržiavanie a obmieňanie ropy a ropných produktov pre tieto povinné subjekty za odplatu vypočítanú na základe oprávnených nákladov.
Agentúra bude vlastniť núdzové zásoby v rozsahu eurosmernice, teda zodpovedajúcom 90 dňom priemerného denného čistého dovozu, alebo 61 dňom priemernej dennej domácej spotreby podľa toho, ktorá z týchto hodnôt je vyššia. Núdzové zásoby sa nebudú môcť použiť na zabezpečenie záväzkov, byť predmetom exekúcie ani majetkom podliehajúcim konkurzu. Spoločný podnik Transpetrolu, a. s., a SŠHR by mal v agentúre vlastniť 70 %, súkromné odvetvie 30 %.
Copyright © TASR 2013