Zahraniční investori v Česku vstupujú do arbitráže so štátom
Investori, ktorí uviedli elektrárne do prevádzky v posledných rokoch, mali nárok na výkupnú cenu 12.000 Kč za vyprodukovanú megawatthodinu (MWh). Zahraničné firmy, ktoré žalujú Česko, argumentujú, že štát v minulosti zaviedol systém motivačných stimulov, vrátane daňových úľav, na zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov. Tým privábil zahraničný kapitál do českých fotovoltických projektov. Ale potom podmienky na podnikanie zásadne zmenil.
Arbitrážne podanie je založené na konkrétnom znení bilaterálnych zmlúv na podporu a ochranu investícií a na medzinárodnej Zmluve o energetickej charte.
Firmy očakávajú, že sa spor rozhodne v roku 2014.
Členmi IPVIC sú aj nemecké spoločnosti Voltaic Network a Antaris Solar, luxemburská Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Veľkej Británie.
Hovorca ministerstva financií Ondřej Jakob povedal, že zatiaľ nie je známy obsah žaloby. Ministerstvo však v súlade so svojou praxou aj v tomto prípade starostlivo pripraví právnu obranu Českej republiky.
Žalobu proti Česku pripravuje aj Združenie neúspešných investorov fotovoltických elektrární (SNIFE). Združenie odhaduje zmarené investície do solárnych elektrární na 5,5 miliardy Kč. Neúspešní investori sa chcú obrátiť na české súdy, zároveň sa sťažovali aj Európskej komisii.
SNIFE združuje 27 podnikateľov, ktorí plánovali vybudovať najmä menšie zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom 55 megawattov (MW). Najväčšie solárne parky v Česku majú inštalovaný výkon vyše 30 MW.
(1 EUR = 25,844 CZK)
Copyright © TASR 2013