Na Hrone chcú postaviť ďalšiu malú vodnú elektráreň
Na rieke Hron chcú postaviť malú vodnú elektráreň. Postaviť ju plánuje v katastrálnom území obce Ráztoka súkromný investor. Investícia na výstavbu elektrárne si vyžiada od 3,8 mil. do 4,4 mil. eur. „V Stratégii energetickej bezpečnosti SR sa konštatuje, že potenciál vhodný pre malé vodné elektrárne je využitý len na 25 %. Vzhľadom na vhodnosť zapojenia všetkých vodných elektrární do elektrizačnej sústavy vyplýva potreba preferovať ich výstavbu s cieľom maximálneho využitia technického potenciálu,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Ročne by mala elektráreň v breznianskom okrese vyrobiť do štyroch gigawatthodín elektrickej energie. Investor chcel najprv malú vodnú elektráreň postaviť pri Brusne. „Podrobnejším skúmaním novozískaných podkladových materiálov, niekoľkonásobnými terénnymi šetreniami, environmentálnymi aspektmi a predbežnými hydrotechnickými a hydroenergetickými výpočtami sa hodnoverne preukázala opodstatnenosť posunu osadenia profilu malej vodnej elektrárne,“ uviedol investor vo svojom zámere. S výstavbou elektrárne chce firma začať v prvom kvartáli budúceho roka. Ukončenie výstavby je naplánované koncom roka 2015.
Na Slovensku sa chystá výstavba sedemnástich malých vodných elektrární. Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. už uzatvoril so žiadateľmi o riečne profily nájomné zmluvy. Predpokladaný inštalovaný výkon uvedených malých vodných elektrární predstavuje spolu približne 13 megawattov. Aj spomínaná plánovaná malá vodná elektráreň už má súhlasné stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa poslednej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyrobiť 450 gigawatthodín elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 gigawatthodín elektriny.
Zdroj: SITA