Malá vodná elektráreň Ružbašská Miľava bude spĺňať aj protipovodňovú funkciu
Podľa Dušana Jeleňa, konateľa spoločnosti Energoservis DSJ, ktorá prevádzkuje MVE Ružbašská Miľava, počas sanačných prác bolo prioritou zvýšenie bezpečnosti v danej oblasti. Realizované zmeny sú o to významnejšie, že v bezprostrednej blízkosti malej vodnej elektrárne, na horizonte povodňou z roku 2010 odplaveného ľavého svahu sa nachádza štátna cesta, ktorá je spojnicou medzi Popradom a Starou Ľubovňou. Ak by sa svah len zatrávnil, ako bolo pôvodne plánované, hrozil by zosuv štátnej cesty.
Potrebné práce sa realizovali vo väčšom rozsahu, ako sa pôvodne predpokladalo, aby sa zvýšila bezpečnosť počas prípadného zvýšenia hladiny rieky Poprad. To si vyžiadalo zvýšené finančné náklady. Vo verejnom záujme a za účelom stabilizácie územia tak pristúpil investor k zmene stavebných projektov oproti stavebnému povoleniu. Nevyhnutná úprava si vyžiadala čiastočné zmeny ich umiestnenia a parametrov. Stavebný úrad ich vyhodnotil ako zmeny, ktoré sú v súlade s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom a osobitnými predpismi.
Na ľavej strane MVE bola vybudovaná ochranná betónová hrádza, ktorá v súčasnosti spevňuje breh rieky Poprad. Výstavba prístupovej cesty k vodnému dielu bola rovnako prispôsobená, aby zároveň zvýšila stabilitu celého svahu na ľavom brehu rieky. Súčasťou protieróznych opatrení sa stal aj odvodňovací kanál, umiestnený pozdĺž prístupovej cesty k vodnému dielu, na odvedenie dažďovej vody. Na spevnenie svahu bolo použitých niekoľko ton lomového kameňa a gabionové múry, čím sa zabezpečili protierózne opatrenia.
Zmeny sa tak dotkli aj ďalších objektov stavby, ktoré boli stavebne a technologicky navzájom prepojené. Zmenami prešiel aj unikátny štetinový rybovod, ktorý mal pôvodne fungovať výhradne na migráciu rýb. V dôsledku zmenených požiadaviek bol vystavaný dlhší rybovod, ktorý je uložený tak, aby vystužoval a stabilizoval ľavobrežný svah. Zároveň bola stavba doplnená špeciálnymi a pozorovacími zariadeniami, ktoré umožnia odborníkom jednoduchšie sledovanie prietoku rieky, a tým výrazne urýchlia vyhodnocovanie údajov o bezpečnosti stavby a priľahlého územia.
V júni 2010 zasiahla túto oblasť rozsiahla a ničivá povodeň III. stupňa, ktorá v celom okrese Stará Ľubovňa napáchala rozsiahle škody. Počas povodní bol odplavený aj celý ľavý svah v profile MVE a škody boli spôsobené aj na samotnej stavbe. Investor bezprostredne po povodni pristúpil k realizácii sanačných prác. Ich výsledkom je dnes zvýšená protipovodňová ochrana dotknutého územia.
Copyright © TASR 2013