Francúzsko už nechce otvoriť vodné elektrárne konkurencii
Ak by sa Francúzsko otvorilo vstupu konkurencie do hydroenergetického sektora, stratilo by kontrolu nad svojím najlacnejším zdrojom energie. Vyplýva to z predbežných zistení parlamentnej správy zverejnených v stredu.
Členovia parlamentu, ktorí správu predložili, oponujú plánu liberalizácie, s ktorým prišla minulá francúzska vláda. Žiadna iná krajina v Európe podľa nich neotvorila svoj trh až takou mierou. „Francúzsky hydroenergetický sektor má dve vlastnosti: je flexibilný, čo znamená, že sa ľahko dá zapnúť aj vypnúť, a je konkurencieschopný. Francúzski spotrebitelia, ktorí spolufinancovali stavbu priehrad pri vodných elektrárňach, by liberalizáciou nezískali žiadnu väčšiu výhodu než sú už súčasné nízke ceny elektriny,“ vyhlásila socialistická poslankyňa Marie-Noëlle Batistellová, spoluautorka správy, ktorej kompletné znenie sa má zverejniť o niekoľko týždňov. „Zdá sa nám, že Francúzsko je jedinou krajinou, ktorá by sa do takéhoto procesu chcela pustiť,“ dodáva Batistellová. Proti otvoreniu sektora sa v októbri vyslovila aj francúzska ministerka energetiky Delphine Bathoová.
Francúzske hydroelektrárne majú spolu kapacitu 25 290 MW, čo zodpovedá 25 malým jadrovým elektrárňam. Z veľkej časti ich prevádzkuje bývalý štátny monopol EDF spolu s minoritným prevádzkovateľom GDF Suez. Práve monopolné postavenie EDF po transformácii na komerčnú spoločnosť bolo dôvodom, prečo Európska únia Paríž požiadala o otvorenie časti trhu aj konkurencii. Záujem by bol veľký, keďže náklady na stavbu elektrární sú už prakticky splatené. Partnerstvo s úmyslom uchádzať sa o prevádzku niektorých z nich začiatkom roka ohlásila nemecká spoločnosť E.ON spolu so skupinou francúzskych distribútorov elektriny, s rovnakým úmyslom vzniklo aj konzorcium s účasťou švédskej firmy Vattenfall a francúzskeho prevádzkovateľa železníc SNCF. Hydroelektrárne do francúzskej energetickej siete dodávajú 10 % celkového objemu elektriny.
Zdroj: © SITA