Merkelová: S prechodom na obnoviteľné zdroje energie nemožno váhať
Merkelová má ambiciózny plán, v Nemecku známy ako „Energiewende“ (energetická revolúcia), ktorý počíta s odklonom od jadrovej energetiky. V domácej politike je považovaný za kľúčové témy kancelárkinho druhého volebného obdobia. Plán predpokladá, že do roku 2020 sa elektrina z obnoviteľných zdrojov bude na celkovej spotrebe podieľať 35 %, do roku 2050 sa má tento podiel zvýšiť až na 80 %.
V Nemecku sa budú za pol roka konať voľby a Merkelová dobre vie, že musí mať čo najskôr jasno, ako svoj plán realizuje. Zásadná je pritom otázka, kto to zaplatí. Veľké priemyselné podniky doteraz dostávali zľavy na platbách za odber elektriny, súd ale cezo týždeň rozhodol, že to bola nezákonná pomoc. Merkelová preto na schôdzke šéfov veľkých podnikov varovala, aby už so zľavami nepočítali.
Ďalších nákladov sa obávajú hlavne spotrebitelia, ktorí už teraz v mesačných platbách na takzvanú zelenú energiu prispievajú.
„Pochopiteľne chceme, aby energetická revolúcia bola úspešná. To ale neznamená, že už je všetko vyriešené. Dohodli sme sa, že je to proces a že náš tlačí čas, aby sme dokončili potrebné úlohy,“ povedala Merkelová, ktorú citovala agentúra Reuters. „Je to proces zmeny regulácie výnimiek z platieb za prenos energie,“ dodala.
O tom, že veľké priemyselné podniky budú musieť pomôcť zmeny financovať, už vo štvrtok (7.3.2013) hovoril minister životného prostredia Peter Altmeier. „Môj návrh je úplne konkrétny: aby sme podniky s veľkou spotrebou energie donútili viac sa podieľať na financovaní zmien vo využití energie,“ uviedol vo štvrtok minister. Je si vraj vedomý aj toho, že návrh nemusí byť pohodlný pre každého.
Merkelová sa už pred dvoma rokmi rozhodla, že Nemecko postupne prestane využívať jadrovú energiu. Inšpirovala ju k tomu predovšetkým havária jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime. Nemecko sa potom prihlásilo k oveľa väčšiemu využitiu energie z obnoviteľných zdrojov.
Zdroj: ČTK, energia