Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemecka vlada - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutí s ministrami federálnej vlády a premiérmi spolkových krajín na tému energetickej budúcnosti v Berlíne 23.mája 2012. Foto: TASR/AP/Markus Schreiber
28. februára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemecká vláda pripravila zákon o ťažbe bridlicového plynu

Minister životného prostredia pripustil, že nové technológie ťažby (horizontálne vŕtanie a hydraulické štiepenie) znamenajú pre nemecký priemysel veľké príležitosti. Pripomenul však, že ohľad treba brať aj na možné vplyvy na životné prostredie.

Nemecká opozícia (ľavica a zelení) varuje, že hydraulické štiepenie ohrozuje životné prostredie a zdroje pitnej vody. Strana zelených má vo svojej agende úplný zákaz ťažby uhľovodíkov z bridlíc.

Aj vládny návrh zákona výslovne zakazuje hydraulické štipenie v oblastiach so zvýšeným stupňom ochrany životného prostredia a podzemných vôd. Ostatným projektom ukladá povinnosť zrealizovať štúdiu o vplyvoch na životné prostredie, uviedli nemeckí ministri. Napriek tomu však podľa Olivera Krischera zo Strany zelených zákon umožní ťažiť plyn z bridlíc približne na 80 % územia Nemecka.

Odhaduje sa, že Nemecko disponuje zásobami bridlicového plynu v objeme až 2,3 bilióna kubických metrov. Pre ilustráciu, takýto objem by pokryl súčasnú spotrebu Nemecka počas obdobia 25 rokov.

V rámci EÚ neexistuje jednotný postoj k novým metódam ťažby. Napríklad Francúzsko a susedná Česká republika uvalili na dané technológie moratórium. Na Slovensku sa o bridliciach iba začína diskutovať. Naopak v Poľsku, Británii, Rumunsku, Litve a tiež na Ukrajine a v Turecku sa začalo s prípravami na budúcu ťažbu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajuje plyn v bridliciach a jeho ťažbu označuje za nevyhnutnosť. Berlín rozhodol o zatvorení všetkých jadrových elektrární na území Nemecka do roku 2022. Náhradou majú byť vo významnej miere i obnoviteľné zdroje, ktoré cenu elektriny tlačia nahor a spôsobujú nestabilitu elektrizačných sústav. V takejto situácii sa javí plyn z bridlíc ako dostupné riešenie aktuálnych problémov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.