Spoľahlivosť distribúcie elektriny je daná vplyvom počasia a lokalitou
Foto: Východoslovenská distribučná
Výdatné sneženie, ktoré zasiahlo v uplynulých dňoch Slovensko, komplikovalo dopravu, ťažký a mokrý sneh lámal koruny stromov, došlo k výpadkom elektriny. Východoslovenská distribučná, a.s. zaznamenala v noci zo 6. na 7. februára 2013 zvýšený počet poruchových udalostí na vedeniach vysokého (VN) a nízkeho (NN) napätia. Zasiahnuté boli najmä lokality Spišská Nová Ves, Prešov, Bardejov, Košice a Rožňava. Distribúcia elektriny pre všetky odberné miesta na distribučnom území Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD) bola obnovená ešte v sobotu 9. februára poobede. Výnimku tvorili len odľahlé, trvalo neobývané odberné miesta, ktoré boli postupne tiež zásobené elektrinou. Vplyvom snehovej kalamity bola prerušená distribúcia elektriny do vyše 80-tisíc odberných miest (viac o odstraňovaní porúch nájdete tu). „Rýchlym zásahom, ktorý však limitovali sťažené podmienky na cestách, v niektorých prípadoch boli dokonca neprejazdné, sa podarilo postupne odstraňovať nepriaznivé následky kalamity. Priemerne zostali postihnuté odberné miesta bez elektriny vplyvom kalamity na 200 minút,“ uviedla pre portál energia.sk Andrea Danihelová, hovorkyňa VSD.
Stredoslovenská energetika 6. februára 2013 odstránila viac ako 10.000 výpadkov dodávky elektrickej energie z takmer 11.000, ktoré z dôvodu napadnutia mokrého snehu zaznamenali najmä v oblasti Oravy. „Z dôvodu napadnutia mokrého snehu došlo v niektorých lokalitách, kde dodáva elektrinu aj SSE k prerušeniu dodávky elektrickej energie. Naši pracovníci intenzívne pracovali na odstraňovaní porúch a postupne obnovovali dodávku elektriny. V súčasnosti neevidujeme rozsiahle výpadky elektriny,“ uviedla Jana Bolibruchová, hovorkyňa SSE – Distribúcia.
Foto: Východoslovenská distribučná
Stanoviská dotknutých
distribútorov elektriny
Aké sú očakávania s ohľadom na predpoveď počasia?
Východoslovenská distribučná, a.s. (Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti)
Všetko závisí práve od počasia. Na stromoch je ešte stále veľké množstvo ťažkého snehu, pod ktorým môžu padať. VSD má zabezpečenú počas 365 dní v roku 24-hodinovú pohotovosť. Vždy sme pripravení zasiahnuť. Počet elektromontérov a technikov v teréne korigujeme podľa aktuálnej situácie.
Čo konkrétne spôsobuje výpadky distribúcie, resp. poruchy (napr. ide o pretrhnutie vedení, skratovanie, námraza…)?
Východoslovenská distribučná, a.s. (Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti)
Najväčší dopad majú už spomínané padajúce stromy. Kolegovia v teréne museli okrem výmeny poškodených izolátorov, opravy poškodených konzol, vodičov a výmeny funkčných celkov aj odstraňovať tieto popadané stromy a postaviť nové podperné body (stĺpy a pod), ktoré zasiahli padajúce stromy.
Východoslovenská distribučná, a.s. investuje do modernizácie a obnovy distribučnej sústavy ročne vyše 40 mil. eur. Štandardnou súčasťou prevádzkových a údržbových opatrení je výrub, prípadne orezanie lesných porastov a stromov. Aj v tomto prípade však legislatíva presne vymedzuje vzdialenosti, v rámci ktorých môžeme korigovať existujúcu vegetáciu. V prípade zariadení na vysokonapäťovej úrovni (VN) je to maximálne do 7 metrov od krajného vodiča, v prípade sietí nízkeho napätia (NN) len okolie 1 metra. Východoslovenská distribučná, a.s. prevádzkuje viac ako 22.000 km vedení.
Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. (Jana Bolibruchová, hovorkyňa)
Poruchy počas uplynulého týždňa boli spôsobené v dôsledku hustého ťažkého sneženia, ohýbania, vyvracania a lámania stromov, resp. ich častí spoza ochranného pásma a ich následného pádu na elektroenergetické zariadenie SSE-D. Tým vznikli výpadky a poškodenia týchto zariadení – potrhané vodiče, polámané podperné body, poškodené izolátory, stromy na vedení, čo malo vplyv na kvalitu distribúcie odberateľom.
Foto: Východoslovenská distribučná
Ako sa výpadky elektriny posudzujú z hľadiska štandardov kvality? Zarátavajú sa, alebo nie?
Východoslovenská distribučná, a.s. (Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti)
Disponibilita siete pre odberateľov VSD, a.s. je na úrovni 99,96 %. Ak to porovnáme s inými službami, napríklad s mobilnými operátormi a podobne, je to nesmierne vysoká miera disponibility. Limit pre neplánované prerušenia je nastavený regulátorom (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) v rámci štandardov kvality, ktoré ako distribútor plníme. Obmedzenia dostupnosti siete vplyvom porúch sa snažíme minimalizovať vhodnými údržbovými a prevádzkovými udalosťami a automatizáciou riadenia distribučnej sústavy.
Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. (Jana Bolibruchová, hovorkyňa)
Podľa vyhlášky kvality sa za nedodržanie štandardu kvality nepovažuje skutočnosť, ak regulovaný subjekt nedodržal štandard kvality o.i. z dôvodu živelnej pohromy, pričom definícia živelnej pohromy je nasledovná: živelná pohroma je udalosť, pri ktorej dôjde k nežiaducemu uvoľneniu kumulovaných energií alebo hmôt v dôsledku nepriaznivého pôsobenia prírodných síl, pri ktorej môžu pôsobiť nebezpečné škodliviny alebo pôsobia ničivé faktory majúce negatívny vplyv na život, zdravie a majetok.
V rámci SSE-D vzhľadom na počet porúch a množstvo postihnutých zákazníkov bola vyhlásená mimoriadna situácia.
Na základe týchto faktov má prevádzkovateľ distribučnej sústavy (PDS) za to, že poruchy vzniknuté v dôsledku snehovej kalamity budú zo štandardov kvality vylúčené. Je to stav, ktorý PDS nemôže výraznejšie ovplyvniť, nakoľko takéto typy porúch a v takejto intenzite vznikajú práve pri extrémnych poveternostných vplyvoch.
Pokiaľ ide o náchylnosť spravovanej distribučnej sústavy v porovnaní s inými krajinami, je táto miera poruchovosti očakávateľná? Ide len o náhodu, alebo nie? Dá sa takýmto situáciám zabrániť?
Východoslovenská distribučná, a.s. (Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti)
Konštrukcia distribučnej sústavy vo veľkých mestských aglomeráciách je odlišná od prevažne vidieckej štruktúry sústavy. Spoľahlivosť distribúcie elektriny je teda daná prevažne vplyvom počasia a lokalitou, v ktorej sa zákazníci nachádzajú. Východ Slovenska má veľmi špecifické prírodné podmienky a vyznačuje sa vysokým počtom obcí s prípojnými vedeniami vedúcimi prevažne kopcovitým a členitým terénom. Keďže fyzikálne možnosti distribúcie silovej elektriny sú obmedzené na elektrické vedenia, tieto budú neustále objektom poveternostných vplyvov na rozdiel od služieb, ktoré je možné poskytovať bezdrôtovo. Jediným možným riešením je vykonávať obnovu zariadení a ich údržbu v takej periodicite, kvalite a rozsahu, aby bola zabezpečená maximálna spoľahlivosť použitej technológie.
Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. (Jana Bolibruchová, hovorkyňa)
Nie je možné porovnávať distribučnú sieť SSE-D so sieťami v iných krajinách. Charakter siete na Slovensku a ich technické riešenie je odlišné, je to dané historickým vývojom budovania sietí a spôsobom osídlenia krajiny. Takisto krajinný charakter a poveternostné vplyv sú diametrálne odlišné od podmienok, ktoré sú v iných krajinách.
Sieť SSE-D je dimenzovaná tak , aby odolávala bežným poveternostným vplyvom. Pri súčasnom technickom riešení sietí, kde vzdušné vedenia od zdroja napájania napájajú jednotlivé obce, však nie je možné úplne zabrániť situáciám, kedy v dôsledku extrémnych vplyvov dôjde k obdobným stavom. Trasa vzdušný vedení je často krát situovaná cez lesné prieseky, často krát v extrémnych terénoch. To so sebou nesie riziko, že ak príde extrémny vietor, resp. ťažký sneh a toto namáhanie neunesie lesný porast, tak následným pádom na elektroenergetické zariadenie, dochádza k jeho znefunkčneniu. Naši pracovníci však robia vždy všetko preto, aby poruchy čo najrýchlejšie odstránili a obnovili dodávku elektriny.
(c) energia.sk/li