PwC: Ťažba ropy z bridlíc môže znížiť jej cenu a podporiť globálnu ekonomiku
Vďaka lacnejšej rope by globálny hrubý domáci produkt (HDP) mohol v roku 2037 byť vyšší o 2,7 bilióna USD (2 bilióny eur) alebo 3,7 %, než sa doteraz predpokladalo. Vďaka dodatočnej ponuke by cena ropy mohla klesnúť o 25 % až 40 %, uvádza sa v štúdii PwC.
Podľa PwC má ťažba ropy a plynu z bridlíc veľký potenciál. Ropa z bridlíc by mohla pokryť až 12 % svetovej spotreby a spôsobiť revolúciu na ropnom trhu. „Krajiny s veľkými zásobami ropy a plynu z bridlíc, ako sú USA a Čína, môžu prispieť k tomu, že cena ropy klesne pre všetkých spotrebiteľov,“ uviedol hlavný ekonóm PwC John Hawksworth. Z toho by mali profitovať predovšetkým priemyselné krajiny, ako sú Nemecko a Japonsko, ale aj rozvíjajúce sa krajiny ako India a Brazília. Naopak, tento vývoj nepoteší Rusko ani veľkých exportérov ropy z Blízkeho východu.
Niektoré krajiny, predovšetkým v Európe, sa však veľmi rezervovane stavajú k spôsobu získavania ropy a plynu z bridlíc, ktorý sa v angličtine nazýva fracking, pretože existujú obavy týkajúce sa jeho negatívneho vplyvu na životné prostredie. Pri tomto spôsobe, ktorý spôsobil v USA nový energetický boom, sa pod vysokým tlakom pumpuje zmes vody a chemikálií do vrtov. Cena americkej ropy je medzičasom o 20 USD nižšia než cena ropy v Európe. Produkcia čierneho zlata v USA vzrástla o 19 % a dovoz klesá.
Informovala o tom agentúra DPA.
(1 EUR = 1,3327 USD)
Copyright © TASR 2013