Osvetlenie domácnosti – kuchyňa a jedáleň
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Majitelia bytov, rodinných domov, chát a tí, ktorí chcú správne a efektívne osvetľovať miestnosti, resp. tí, ktorí sa nezaoberali otázkou správneho osvetlenia. |
---|---|
Na čo nezabudnúť |
|
Osvetlenie kuchyne a jedálne má plniť viaceré funkcie, preto v žiadnom prípade nie je vhodné používať jedno univerzálne svietidlo. Kuchyňa zostáva predovšetkým pracovňou aj napriek tomu, že moderná technika a široká ponuka polotovarov značne uľahčujú činnosti, na ktoré sa kuchyňa využíva. V kuchyni sa vykonáva množstvo zrakovo náročných činností, ako je kontrola a úprava potravín, príprava pokrmov a ďalšie aktivity, ktoré zabezpečujú chod domácnosti. Veľmi dôležité je osvetlenie pracovnej plochy kuchynskej linky, pretože aj pomocou správneho osvetlenia môžete dochádzať úrazom v domácnosti.
Dôraz treba klásť nielen na dosiahnutie primeranej úrovne osvetlenia, ale aj na kvalitu farieb, dôslednú zábranu oslnenia a vhodné smerovanie svetla. V žiadnom prípade sa nemôžete uspokojiť s tým, že v kuchyni bude umiestnené jedno centrálne svietidlo, ako býva často zvykom. Samotné centrálne svetlo do kuchyne je obvykle nedostatočné, mali by ste ho preto doplniť o vystupujúce alebo zapustené bodové svietidlá, či iné kuchynské lampy. Pre celkové osvetlenie je vhodná lampa s priesvitným tienidlom guľového alebo dáždnikového tvaru s kompaktnou žiarivkou, resp. LED žiarovkou v odtieni bielej alebo teplej bielej farby. Podľa Tomáša Balka, aplikačného technika spoločnosti OSRAM, a.s. je jasné biele svetlo Cool white, najvhodnejšie na osvetlenie kuchyne, pretože prebúdza k aktivite a vytvára príjemné prostredie. Tiež možno použiť lineárne žiarivky umiestnené na strope. Príslušné svietidlá by však mali byť dole vybavené mriežkou, aby nebol zdroj svetla pri šikmom pohľade priamo vidieť a neoslňoval.
Pre osvetlenie pracovnej plochy je najvhodnejšie zabudovať priamo do dolnej poličky kuchynskej linky nízke svietidlo, resp. LED pás, ktorý bude poskytovať rozptýlené svetlo. Keď stojíte pri kuchynskej linke často si pri jednom centrálnom svietidle tienite vlastným telom a nemáte pri práci dostatok svetla z osvetlenia umiestneného na strope.
LED pás. Zdroj: Flickr.com/Ella G. Lee, licencia Creative Commons
Správne a zlé osvetlenie jedálenského stola
Súčasťou mnohých kuchýň je aj jedálenský kút. Svietidlo s priamym alebo prevažne priamym rozložením svetelného toku by malo byť umiestnené nad doskou stola čo najnižšie, ale tak, aby si oproti sebe sediaci stolovníci videli do tváre – zvyčajne 55 až 60 cm. Svetelný zdroj nesmie byť v zornom poli sediacich osôb – musí byť krytý tienidlom. Dajte pozor na farebná tienidlá. V jedálenskom kúte majú svoje miesto iba v prípade, ak je vnútorná strana biela, pretože inak dochádza k preneseniu farby tienidla na servírované pokrmy.
Správny a nesprávny typ svietidla. Zdroj: nazeleno.cz
Aký svetelný zdroj zvoliť?
Klasické žiarovky sú najmenej hospodárne, pretože na svetlo premieňajú maximálne 10 % prijatej energie. Zo zvyšku produkujú teplo. Majú malú svetelnú účinnosť a sú citlivé na kolísanie napätia. Ich životnosť je približne 1.000 hodín. Nové svetelné zdroje sú na jednej strane ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a na druhej strane ponúkajú širokú variabilitu.
- Halogénové žiarovky – sú účinnejšie ako klasické žiarovky (h = 12 až 15 lm/W) a majú 3-krát dlhšiu životnosť. Využívajú sa pri malom napätí (6, 12, 24 V). Prevádzka si vyžaduje elektronický predradný transformátor.
- Žiarivky – sú nízkotlakové ortuťové výbojky s 5 až 10 väčšou činnosťou ako žiarovky (h = 80 – 100 lm/W). Životnosť je do 10.000 hodín svietenia. Kompaktné žiarivky (CFL) – môžu priamo nahradiť žiarovky v existujúcich svietidlách. Ak sú vybavené elektronickým predradníkom, vyhnete sa ich blikaniu. Vydržia 6.000 až 20.000 hodín, samozrejme v závislosti od využívania.
- LED diódové svetelné zdroje – sú polovodičmi, ktoré používajú LED diódy ako zdroj svetla. Ich životnosť je 50.000 až 100.000 hodín svietenia.
Ak v niektorej z miestností dochádza k častému spínaniu, čo môže byť aj kuchyňa, vhodné sú najmä LED svetelné zdroje a halogénové žiarovky. V správne navrhnutej kuchyni by sa mala intenzita osvetlenia pohybovať okolo 300 luxov (platí pre kuchyňu s plochou 12 m2 s jedným svietidlom), tzn. v takom prípade potrebujete žiarovku s výkonom 270 W, prípade žiarivky 90 W.
Energia.sk, nazeleno.cz
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci