WSJ: Nemecko uvažuje o zmrazení dotácií pre obnoviteľné zdroje
Foto: TASR/ AP Photo/Markus Schreiber
Minister životného prostredia Peter Altmaier informoval, že spolková vláda navrhne legislatívu, ktorou by sa zmrazili subvencie pre výrobcov energie z OZE. Finančné stropy pre dotácie by sa ponechali na ich aktuálnej úrovni s platnosťou až do konca roka 2014. Po tomto dátume nebudú môcť prípadné nárasty v ekologických príplatkoch prekročiť 2,5 % ročne. Návrh zákona by podľa ministra mohol prejsť už v auguste. Uľavilo by sa najmä operátorom elektrických sietí, ktorým by sa zmenšili povinné platby pre výrobcov zelenej energie.
V roku 2010, tesne po tragédii v jadrovej elektrárni v japonskej Fukušime, si kancelárka Angela Merkelová získala sympatie nemeckých občanov víziou novej energetickej revolúcie. Výsledkom bolo okamžité odstavenie niekoľkých atómových zdrojov. Vytvoril sa tiež časový harmonogram pre postupné vyradenie ostatných existujúcich jadrových elektrární v Nemecku. Náhle urýchlenie prechodu krajiny na zelenú energiu sa čiastočne odrazilo v rastúcich na účtoch za elektrickú energiu, ktoré z väčšej časti financovali práve nemecké domácnosti, píše ďalej Wall Street Journal.
Zákon na podporu obnoviteľnej energie (EEG) v Nemecku po prvýkrát uviedla do praxe koalícia zložená zo sociálnych demokratov z SPD a Zelených, ktorá vládla v rokoch 1998 až 2005. Ekologická prirážka, ktorú platia domácnosti v účtoch za elektrinu, výrazne stúpla najmä počas vlády Angely Merkelovej. Naposledy sa tak stalo v januári, keď „zelená prirážka“ narástla z pôvodných 3,6 eurocentov na 5,3 eurocentov za kWh elektrickej energie.
Voľby do nemeckého parlamentu sa konajú už na jeseň. Súčasná vládna koalícia Angely Merkelovej, ktorú tvoria kresťanskí demokrati z CDU a slobodní demokrati z FPD, sa obáva, že jej voliči môžu stratiť trpezlivosť s vládnou politikou podpory zelenej energie, ak sa budú aj naďalej zdražovať účty za elektrinu.
„Nemôžeme predsa akceptovať, aby spotrebitelia niesli na svojich pleciach všetku zodpovednosť za ceny elektrickej energie v budúcnosti,“ povedal Altmaier počas narýchlo zorganizovanej tlačovej konferencie v pondelok.
Opoziční sociálni demokrati z SPD i Zelení sa už dlhšie usilovali o to, aby priemysel niesol väčší podiel finančnej zodpovednosti na nemeckej „energetickej revolúcii“. Podľa analytikov sa náhlou zmenou postoja Merkelová usiluje o to, aby sa z podpory OZE nestala politická zbraň pred septembrovými voľbami v Nemecku. Na schválenie legislatívnej zmeny je totiž potrebné získať súhlas opozičných strán v dolnej komore nemeckého parlamentu (Bundestag).
Opoziční socialisti z SPD i Zelení budú potrebovať „dobré argumenty alebo lepšie návrhy“ v prípade, že sa rozhodnú vládnu reformu zablokovať, myslí si politický analytik Oskar Niedermayer, ktorá pôsobí na Inštitúte Otto Suhr v Berlíne. „Lopta sa momentálne nachádza na strane opozície,“ dodal pre denník Wall Street Journal.
Nemecká vláda ale nie je v otázke zmeny dotačnej politiky OZE tak jednotná, ako by sa mohlo zdať. Okrem ministra životného prostredia nesie zodpovednosť za energetickú politiku krajiny aj minister hospodárstva Philipp Rösler. Tej je nominantom Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá dlhodobo lobuje za radikálnejšie obmedzenie podpory pre obnoviteľné zdroje. V diskusiách s Altmaierom preto apeluje, aby sa pred septembrovými voľbami prijala oveľa razantnejšia reformu dotačnej politiky.
Návrhy ministra životného prostredia naopak s nadšením privítala hlavná lobistická skupina v oblasti energetiky v Nemecku – BDEW (Bundesverband der Energie und Wasserwirtschaft). Rovnako pozitívne ju prijali zväzy na ochranu spotrebiteľov, ktoré už dlhší čas volali po redukcii ekologických prirážok za alternatívnu energiu.
Nemecká federácia obnoviteľnej energie je ale presvedčená, že takéto legislatívne zmeny by poškodili záujmom výrobcov energie z alternatívnych zdrojov. „Návrhy zoberú všetku zodpovednosť za plánovanie z rúk tých, ktorí v súčasnosti investujú do klimaticky čistej prestavby našej energetickej dodávky,“ povedal Dietmar Schütz, ktorý je prezidentom tejto energetickej lobby, uzatvára Wall Street Journal.
© energia.sk