Kogeneračné jednotky zvyšujú energetickú efektívnosť
„Kogenerácia je v mnohých členských štátoch považovaná za prioritnú oblasť. Naším vzorom je Nemecko, kde je o kogeneračné jednotky enormný záujem. Svedčí o tom niekedy až 12-mesačná čakacia lehota na dodanie kogeneračných jednotiek. Spustením Kogeneračného zdroja Bratislava WEST koncom minulého roka sme sa opäť o krok priblížili krajinám Európskej únie, v ktorých je podporovaná kombinovaná výroba elektriny a tepla,“ uviedol generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Prvá rozvojová spoločnosť Anton Bielik.
Výhodou kombinovanej výroby energie prostredníctvom kogeneračných jednotiek je ich efektívnosť a zároveň ekologickosť. Takáto výroba je podstatne efektívnejšia ako alternatívne zdroje výroby energie, čo má v konečnom dôsledku priaznivý dopad na cenu tepla pre koncového spotrebiteľa.
Podľa Bielika znižovanie spotreby energie, jej efektívna výroba a využívanie patria medzi významné ciele EÚ v oblasti energetiky. Krajiny EÚ prijali záväzok zvýšiť energetickú efektívnosti o 20 % do roku 2020. Kogeneračnou výrobou energie sa znižuje ekologická záťaž krajiny a môže sa dosiahnuť až 35-% úspora palív.
Slovensko tak postupne nasleduje trend obmeny starších najmä teplárenských zdrojov za moderné kogeneračné jednotky. Podobný projekt, ako je Kogeneračná jednotka Bratislava WEST, sa pripravuje aj v Považskom Chlmci pri Žiline.
Copyright © TASR 2013