Ruzzini: Na Slovensku plánujeme dlhodobé investície, chceme ale stabilný právny rámec
Projekt výstavby 3. a 4. bloku Atómových elektrární Mochovce je najväčšou súkromnou investíciou v Slovenskej republike od jej vzniku. Mochovce 3 a 4 sú jedinou z troch jadrových elektrární vo výstavbe v Európe, kde sa súbežne dokončujú 2 bloky. Dostavba blokov v jadrovej elektrárni Mochovce by mala byť ukončená v rokoch 2014 a 2015. „Je potrebné poznamenať, že všetky podobné projekty generovania jadrovej energie, ktoré sa stavajú v Európe, zaznamenali isté omeškania a nárasty nákladov,“ uviedol Paolo Ruzzini v rozhovore pre Hospodárske noviny. Najvyššou prioritou v jadrovej elektrárne je podľa prevádzkovateľa atómových elektární bezpečnosť, ktorá v žiadnom prípade nemôže podliehať akýmkoľvek kompromisom v dôsledku riešenia finančných otázok či harmonogramu.
Dôvodom omeškania sú podľa Ruzziniho väčšinou externé faktory. Dostavba 3. a 4. bloku Mochoviec sa predĺžila i v dôsledku stress testov. Na zabezpečenie súladu najvyššími medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi bolo potrebné zapracovať do pôvodného vykonávacieho projektu vysoký počet podstatných bezpečnostných opatrení. Vzhľadom na zložitosť nového vylepšeného projektu reaktorov v Mochovciach, ako aj na potrebu reorganizovať priemyselnú infraštruktúru a vplyv záťažových testov v Európe, zaznamenal projekt dostavby určité oneskorenie v porovnaní s pôvodným harmonogramom.
Fico sa už nechce vyjadrovať k meškaniu dostavby
Premiér Robert Fico už nechce komentovať meškanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Za dostavbu tejto elektrárne zodpovedá talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní Slovenské elektrárne. Ja nie som nadšený z toho, že je tu také meškanie, aké je. Nechcem to v tomto okamihu komentovať, lebo by som musel byť veľmi osobný,“ povedal po kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva Fico. Predseda vlády si chce počkať na analýzu dostavby Mochoviec, ktorú má do konca januára predložiť na rokovanie vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Ešte koncom minulého roka sa Fico nechal počuť, že dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach mešká zhruba 22 mesiacov. Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom minulého roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. Začiatkom vlaňajška už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec.
Pri dostavbe sa dbá na zvyšovanie bezpečnosti
Na základe výsledkov stress testov vyplýva, že EMO je schopná zvládnuť stratu bezpečnostných funkcií po dlhý čas. Podľa Giancarla Aquilantiho, riaditeľa projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce, bolo prvou fázou hodnotenie bezpečnosti v extrémnych podmienkach. „Záverom previerky bolo, že elektrárne majú dostatočné rezervy v prípade havarijných podmienok. Jadrové elektrárne Mochovce i Bohunice sú bezpečné a môžu byť naďalej v prevádzke.“ Vysokú mieru bezpečnosti zlepšeného projektu tretieho a štvrtého bloku elektrárne potvrdil aj jadrového dozoru. Slovenské atómové elektrárne podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej prešli záťažovými testami a sú bezpečné.
Aj napriek tomu, že stress testy preukázali dodatočnú 30 % rezervu EMO 3,4 oproti projektovej hodnote z hľadiska odolnosti voči seizmickému zaťaženiu, pri dostavbe dbá na ďalšie zvyšovanie bezpečnosti, a to vo forme zosilnenia seizmickej odolnosti, zavedenia systémov na riadenie ťažkých havárií a prijatia všetkých bezpečnostných opatrení, ktoré sa odporúčali pri vyhodnotení záťažových skúšok.
„Otázkou ale je, či sa dá bezpečnosť ešte viac vylepšiť. Momentálne sme v prvej fáze hodnotenia parametrov, ktoré môžu bezpečnosť ešte vylepšiť,“ dodal Aquilanti. V súvislosti so zvyšovaním bezpečnosti boli navrhnuté dodatočné bezpečnostné zlepšenia. Elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by mali byť podľa ÚJD pripravené aj na málo pravdepodobné extrémne ohrozenia vrátane zemetrasenia. „Aby sme mohli hodnotiť, musíme uvažovať o extrémnych podmienkach. Preto uvažujeme o výpadku nie jedného, ale viacerých blokov pri hodnotení bezpečnosti,“ dodal riaditeľ projektu dostavby EMO. Súčasťou zvyšovania bezpečnostných opatrení je inštalácia rekombinátorov vodíka zabraňujúca explóziám, chladenie tlakovej vody nádoby reaktora zvonku či inštalácia núdzového zdroja chladiva. Prevádzkovateľ slovenských atómových elektrární musí v stanovenom termíne splniť aj ďalšie požiadavky. Patrí k nim aj inštalácia mobilných zdrojov elektrického napájania. Ďalšie odporúčania smerujú napríklad k obstaraniu mobilných vysokotlakových čerpadiel na dopĺňanie vody do parogenerátorov.
Ruzzini: Od vlády očakávame podporu
Slovenské elektrárne investujú do ukončenia výstavby blokov približne 3 mld. EUR, čo podľa Ruzziniho predstavuje dlhodobý záväzok k Slovensku. V čase ekonomickej recesie je táto investícia obrovským stimulom pre národné hospodárstvo. Viac ako 1,6 mld. EUR z celkového objemu investície je viazaných na Slovensku. „Od roku 2008 žiadame o jasný a férový legislatívny rámec, ktorý je možné dosiahnuť vyriešením všetkých pretrvávajúcich problémov medzi dvoma akcionármi. Očakávame od vlády podporu na realizáciu nášho spoločného cieľa, čo je dostavba Jadrovej elektrárne Mochovce,“ uviedol pre Hospodárske noviny. Investori podľa neho však potrebujú pevné, stabilné a predvídateľné prostredie, aby mohli realizovať vysoké investície a následne aj rast spoločnosti.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.
(c) energia.sk, SITA