ÚJD: Extrémne podmienky by mali slovenské atómky zvládnuť
Národný akčný plán zaslal ÚJD expertnej skupine ENSREG, ktorá je zložená z 27 zástupcov členských štátov EÚ. ENSREG alebo Skupina európskych dozorov jadrovej bezpečnosti je hlavným koordinátorom tzv. stress testov.
Realizáca bezpečnostných opatrení by si podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej nemala vyžiadať mimoriadne opatrenia ako odstavenie jadrových zariadení. Väčšinu z odporúčaní v akčnom pláne bude možné uskutočniť počas plnej prevádzky jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. „Ostatné aktivity je možné vykonať počas odstávok, ktoré sú riadne naplánované,“ dodala Žiaková.
Opatrenia sú rozčlenené na krátkodobé s ukončením do roku 2013, strednodobé do roku 2015 a dlhodobé s plánom plnenia po roku 2015.
Elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach by mali byť pripravené aj na málo pravdepodobné extrémne ohrozenia vrátane zemetrasenia. Marta Žiaková na tlačovej konferencii vysvetlila, aký je postup pri zvýšení seizmickej odolnosti elektrárne.
„Stavba sa podoprie mohutnými kovovými podperami, aby vydržali výkyvy vo vertikálnom smere. Po zhutnení stavby sa rovnako zodolňujú, ale inými prostriedkami, aj zariadenia vo vnútri,“ Do interiéru sa podľa slov šéfky jadrového dozoru inštalujú tlmiče alebo závesy, ktoré tak stabilizujú zariadenie počas zemetrasenia.
Na bohunickom bloku V-2 sa proces zodolňovania ukončil už v roku 2008 v rámci komplexného projektu modernizácie. „Elektráreň je zodolnená na zrýchlenie 0,34 G. Neviem o žiadnej inej elektrárni v Európe, ktorá by bola zodolnená na vyšší stupeň zemetrasenia,“ doplnil Peter Uhrík, generálny riaditeľ Sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD.
Úroveň zodolnenia sa podľa Uhríka vždy prispôsobuje konkrétnej lokalite jadrovej elektrárne. Pre Mochovce sa vypočítala hodnota 0,143 G. Ako ďalej uviedol, nariadením jadrového dozoru sa ale seizmické zodolnenie prispôsobí úrovni 0,15 G. „Mochovce 3,4 sú už naprojektované a Mochovce 1,2 sa budú prispôsobovať daným hodnotám dodatočne,“ vysvetlil Uhrík.
Úpravami nevyhnutne musí prejsť aj interiér atómových elektrární. V miestnostiach s dieselagregátmi sa podľa Uhríka nemôžu voľne pohybovať žiadne predmety ani iné zariadenia so zvýšenou citlivosťou. Vo vnútorných priestoroch sa tak musia ukotviť stoly aj počítate. Rovnaký postup platí aj pre nádrže, aby v prípade zemetrasenia nedošlo k odtrhnutiu potrubia.
„Čo sa týka pádu lietadla, na základe stanoviska, ktoré dostali Mochovce 3,4 z Európskej komisie, bolo tam odporúčanie, aby elektráreň vydržala náraz malého lietadla. Toto elektráreň spĺňa. Čo sa týka veľkého lietadla, tu sa kladie väčší dôraz na prevenciu tejto udalosti,“ uviedla dnes Žiaková.
Významným rozšírením po previerke v podobe záťažových testov je požiadavka na zlepšenie riadenia tzv. ťažkých havárií. Myslí sa tým udalosť, ktorá by postihla všetky jadrové bloky v danej lokalite súčasne, podobne ako tomu bolo v Japonsku. Doteraz sa pri projektoch v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach uvažovalo s tým, že takáto udalosť nastane iba na jednom z blokov. Súčasťou opatrení je inštalácia rekombinátorov vodíka zabraňujúca explóziám, chladenie tlakovej vody nádoby reaktora zvonku či inštalácia núdzového zdroja chladiva.
Prevádzkovateľ slovenských atómovývh elektrární musí v stanovenom termíne splniť aj ďalšie požiadavky. Patrí k nim aj inštalácia mobilných zdrojov elektrického napájania. „Treba tiež nakúpiť mobilné diesel agregáty, ktorým bude možné dobíjať akumulátorové batérie,“ doplnil Uhrík. Ďalšie odporúčania smerujú napríklad k obstaraniu mobilných vysokotlakových čerpadiel na dopĺňanie vody do parogenerátorov.
Národný akčný plán obsahuje aj opatrenia, ktoré musia byť splnené nielen zo strany prevádzkovateľa atómových elektrární, ale aj zo strany štátu. „Jednou z vecí je napríklad prehodnotenie vonkajšieho havarijného plánovania. Teda správanie sa v okolí jadrovej elektrárne potom, keby prišlo k takej ťažkej havárii,“ uzavrela šéfka ÚJD Marta Žiaková.
© energia.sk