Spotreba elektriny v USA bude v nasledujúcich rokoch stagnovať
Americké ministerstvo predpokladá, že spotreba elektriny v USA porastie do roku 2040 o 0,6 % ročne v priemysle a o 0,7 % v domácnostiach. Je to výrazne menej ako v minulosti, kedy spotreba v priemere rástla o viac ako 8 % ročne. Dokonca aj po arabskom ropnom embargu z roku 1973 spotrebovávali Američania elektriny v priemere o 2 – 4 % ročne viac. V poslednej dobe ale spotreba elektriny klesla v rokoch 2008 a 2009 kvôli recesii. V roku 2010 opäť mierne rástla, o rok neskôr sa ale zase znížila.
The Wall Street Journal podotkol, že spotreba elektriny bola dlhé desaťročia barometrom ekonomického rastu. V súčasnosti ale ich previazanosť nie je tak zreteľná. Na trhu sú stále úspornejšie spotrebiče, ktoré potrebujú menej elektriny. Výrazne zároveň klesla spotreba elektriny v zmenšujúcom sa výrobnom sektore. Medzi rokmi 1998 a 2010 sa znížila o 18 %, či už kvôli efektívnejšie výrobe či presunu produkcie do zahraničia.
Pokles má priaznivý vplyv na životné prostredie, pretože väčšina elektriny v Spojených štátoch sa vyrába z fosílnych palív. Pre energetické spoločnosti však znamená úspory a zmenu investičnej stratégie. Napríklad firmy ako Public Service Enterprise Group či Northeast Utilities vkladajú prostriedky do moderných prenosových sústav.
Federálni regulátori trhu, ktorým záleží na obnove zastaralej energetickej siete, im na tieto investície umožňujú účtovať zákazníkom vyššie ceny. Do prenosu elektrickej energie preto investujú aj ďalšie firmy. Jeho regulácia pre nich znamená prakticky zaručené zisky.
Iné spoločnosti obmedzujú výdavky. Napríklad firma Exelon znížila do roku 2015 investície do jadrových elektrární o viac ako 1 mld. dolárov a do obnoviteľných zdrojov o 1,3 mld. dolárov. Chicagská spoločnosť tiež zvažuje, že vyplatí investorom menšie dividendy. „Naša súvaha je cez všetky prijaté kroky napätá a nemáme už v zálohe iné riešenie,“ uviedol jej šéf Chris Crane.
Zdroj: ČTK, energia