![bridlica1](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/9218.jpg)
Kanadská Alberta má možno najväčšie zásoby bridlicového plynu na svete
Z posledných odhadov albertského štátneho Výboru pre zachovanie energetických zdrojov (ERCB) vyplýva, že Alberta môže mať zásoby ropy na 50 rokov, napísal Tyler Crowe pre finančné server The Motley Fool.
V dosiaľ nepreskúmaných rezervoároch môže mať podľa ERCB 94 bil. m3 plynu, 58,6 mld. barelov kvapalných podielov zemného plynu a 432,6 mld. barelov ropy. Len v plyne by tak sama Alberta mala o 50 % rezerv viac než celé Spojené štáty, ktoré sa teraz vďaka boomu ťažby z bridlíc stávajú najväčším producentom tejto suroviny na svete.
Väčšina potenciálnych ložísk plynu sa v Alberte nachádza v bridlicových panviciach Muskwa a Duvernay, čo sú formácie porovnateľné s obrími americkými rezervoármi Marcellus, Barnett a Eagle Ford. Do odhadov Alberty pritom nie sú započítané presahy týchto formácií do susednej Britskej Kolumbie, upozornil Crowe. Na druhej strane ide len o veľmi predbežné odhady a z celkového objemu zásob je navyše vždy regenerovateľná len určitá časť.
Správy o náleziskách v Alberte, ktorá už produkuje veľké množstvo ropy z tamojších ropných pieskov, priťahujú do provincie stále viac amerických energetických spoločnosti. Pôsobí tu už Occidental Petroleum a Devon Energy, koncern Exxon Mobil sa nedávno dohodol na kúpe tamojšieho Celtic Exploration za viac ako 3 mld. dolárov a Pengrowth Energy dokončila prevzatie celej miestnej firmy Monterey Exploration.
„Bridlicová revolúcia“, ktorá vďaka technológii „frakovania“ a horizontálnych vrtov odkryla v minulých rokoch rozsiahle zdroje surovín, urobila z USA popredného svetového producenta plynu a teraz tu výrazne expanduje ťažba bridlicovej ropy. Americký Úrad pre energetické informácie (EIA) v decembri výrazne zvýšil odhad rastu produkcie plynu a predpovedal, že Amerika by sa mala stať jeho čistým vývozcom do roku 2016.
Rozvoj ťažby obrovských zásob plynu v Kanade môže v najbližších rokoch vyvinúť ďalší silný tlak na ceny plynu po celom svete vrátane Európy, pretože Kanada na rozdiel od USA nerobí problémy s vývozom surovín. Európski zákazníci stále viac kupujú lacný skvapalnený plyn z tankerov namiesto plynu prepravovaného plynovodmi, ktorý sa predáva v rámci dlhodobých kontaktov za výrazne vyššie ceny.
Zdroj: ČTK, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)