Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart grid - factsheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Ian Muttoo (licencia Creative Commons)
20. decembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecká vláda rozhodla o urýchlení výstavby prenosových sietí

Nemecko sa rozhodlo nahradiť obnoviteľnými zdrojmi produkciu jadrových elektrární, ktorých časť sa vláda po minuloročnej marcovej havárii japonskej elektrárni Fukušima rozhodla zatvoriť a zvyšok odstaviť najneskôr do roku 2022. Prudký rast silne kolísavej produkcie slnečnej a veternej energie ale spôsobuje problémy nielen v nemeckej energetike, ale aj v susednom Česku. Nemci totiž nemajú dostatok prenosových kapacít, aby prebytky veternej energie z pobrežia prepravili tam, kde sú potrebné, a elektrina sa tak „prelieva“ do susedných krajín.

Výstavba nových sietí v Nemecku je zatiaľ nedostatočná. Vláda chce urýchliť budovanie prenosových sietí zákonom, ktorý obmedzí právne možnosti oponentov stavieb. Odpor miestnych obyvateľov k výstavbe vedenia je totiž hlavnou prekážkou ich rozširovania.

Zrýchliť výstavbu by tiež mal krok 16 nemeckých spolkových krajín. Tie signalizovali, že umožnia nemeckej regulačnej agentúre Bundesnetzagentur koordinovať celonemecký plán výstavby a nebudú trvať na regulačnom posudzovaní jednotlivých projektov.

Minister hospodárstva Philip Rösler povedal, že včerajší krok vlády je pre Nemecko kľúčom k úspechu presunu od jadra k OZE. „Preukazuje to, že rozvoj sietí máme naplánovaný absolútne presne,“ povedal minister podľa agentúry Reuters.

Bundesnetzagentur minulý mesiac upozornila na to, že nemecké prenosové siete sú kvôli nekontrolovanej expanzii OZE a takmer neexistujúcej výstavbe nových vedení stále nestabilnejšie. Podľa správy agentúry bolo z 1.834 kilometrov nových vedení vysokého napätia podľa plánu z roku 2009 do konca minulého roka postavených 214 kilometrov a tento rok to je iba 35 kilometrov.

Česká prenosová sústava, rovnako ako aj poľská, čelia predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch s veľkými objemami elektriny zo severonemeckých veterných elektrární v oblasti Baltského a Severného mora. Český prevádzkovateľ prenosovej siete ČEPS kvôli tomu plánuje pri Kadani postaviť obrí transformátor, ktorý by české rozvody ochránil pred neplánovanými tokmi elektriny z Nemecka. Poľsko už podobné opatrenia realizovalo.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.