Areva bude ďalej bojovať o Temelín, chce sa súdiť
Podľa regionálneho riaditeľa Arevy pre strednú Európu Thomasa Eprona firma garantovala v dodanej dokumentácii, že konečná cena za zákazku nepresiahne určitú hranicu a náklady odhadované na 200 až 300 miliárd českých korún sa nezvýši na mnohonásobok.
Hovorca ČEZ Ladislav Kříž denníku tlmočil, že ponuka Arevy v mnohých bodoch nesplnila dopredu definované vylučujúce kritériá ani zákonný rámec a ČEZ pri každom bode detailne popísal dôvod. „Areva splnila všetky požiadavky ČEZ v zadávacej dokumentácii vrátane fixnej ceny. Areva dodala fixnú cenu, jej štruktúra bola definovaná spoločnosťou ČEZ a Areva stopercentne rešpektovala túto požiadavku,” povedal denníku Epron.
ČEZ zatiaľ presné dôvody vyradenia Arevy nezverejnil, aby situácii pred konečným doriešením ešte nezhoršil. Podľa informácií denníku Mladá fronta Dnes nesplnila firma 7 alebo 8 zo stovky vylučovacích kritérií, garancia fixnej ceny bola len jednou z nich. Preto už ČEZ ďalšie ponuky ani nekonzultoval.
Spor o správnosť vyradenia môže podľa denníka skomplikovať aj to, že minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg prezradil informáciu o výpadku Arevy pri návšteve Paríža ešte pred tým, než ju oficiálne zverejnil ČEZ.
ČEZ zatiaľ nemôže uzavrieť zmluvu s prípadným víťazom tendra. Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) vydal predbežné opatrenie. Vecou sa zaoberá na podnet Arevy.
ČTK, energia.sk