Zdroje na likvidáciu jadra bude definitívne spravovať rezort hospodárstva
Rezort hospodárstva bude prostriedky následne mesačne prevádzať na účet Národného jadrového fondu, ktorý v súčasnosti prostriedky na takzvaný palivový cyklus spravuje. Vyplýva to z novely zákona o Národnom jadrovom fonde, ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Novela zákona nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka. Právnou úpravou by sa mali vyriešiť výhrady Generálneho riaditeľstva pre hospodársku súťaž Európskej komisie o zlučiteľnosti. Nepozdávalo sa mu okrem iného to, že Slovensko vyberá odvody na likvidáciu jadra aj z dovezenej elektriny. Podľa európskej inštitúcie môže ísť pri súčasnom spôsobe výberu odvodu o nepovolenú štátnu pomoc.
Štát môže podľa schválenej novely na povinnom odvode do jadrového fondu, ktorý slúži na likvidáciu jadra, aj zarobiť. Na konci roka totiž ministerstvo urobí bilanciu dovozu a vývozu elektriny spotrebovanej na Slovensku za uplynulý rok. „V prípade prevažujúceho dovozu elektriny sa zníži suma prevádzaných finančných prostriedkov vyzbieraných z odvodov od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľov distribučných sústav z rozpočtovej kapitoly ministerstva na účet Národného jadrového fondu o alikvotnú čiastku. Táto suma zostane v štátnom rozpočte,“ vysvetlil rezort hospodárstva. Zarobené prostriedky by mali v konečnom dôsledku smerovať na samotnú likvidáciu jadra.
Štátna kasa by si mala prilepšiť už začiatkom roka 2013. V novele zákona o jadrovom fonde totiž ministerstvo hospodárstva počíta s dočasným riešením. Podľa neho sa nový spôsob odvodu prostriedkov na likvidáciu jadra uplatní aj na tento a predchádzajúci rok. Zo sumy vybratej na účet Národného jadrového fondu za roky 2011 a 2012 bude odpočítaná suma, ktorá tvorí súčin efektívnej sadzby odvodu a salda elektriny za príslušný rok. Táto suma bude do konca marca budúceho roka prevedená z účtu Národného jadrového fondu do štátneho rozpočtu. Štátnemu rozpočtu by to malo priniesť finančné prostriedky, keďže v minulom roku sa na Slovensku vyrobilo o 727 gigawatthodín menej elektriny, ako spotrebovalo. V tomto roku by sa už malo podľa odhadov rezortu hospodárstva na Slovensku vyprodukovať toľko elektriny, koľko sa aj spotrebuje.
Zdroj: © SITA