Svetový dopyt po plyne by mal do roku 2040 posilniť o 60%
Globálny dopyt po zemnom plyne by mal do roku 2040 vzrásť o 60 %. Dopyt po plyne by tak rástol najrýchlejšie spomedzi hlavných energetických zdrojov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnila ropná spoločnosť Exxon Mobil. Ropa bude podľa štúdie aj naďalej najpoužívanejšou pohonnou látkou, zatiaľ čo dopyt po zemnom plyne prekoná do roku 2025 dopyt po uhlí. Spoločnosť ďalej prognózuje, že globálny dopyt po energiách bude v roku 2040 o približne 30 % vyšší ako v roku 2010.
Dopyt po energiách v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bude stagnovať, zatiaľ čo dopyt krajín mimo OECD by mal posilniť o 60 %. „Naša dlhodobá prognóza poukazuje na to, že svetové energetické dodávky budú rásť oveľa rozmanitejšie a naše investície odzrkadľujú tieto prognózy,“ uvádza spoločnosť Exxon vo svojej štúdii.
Exxon v posledných rokov stavil na veľké projekty v oblasti produkcie zemného plynu. V roku 2010 kúpil spoločnosť XTO Energy, ktorá sa zaoberá ťažbou plynu z bridlíc, za niekoľko miliárd dolárov. Koncern v posledných piatich rokoch tiež investoval do energetických projektov viac ako 125 mld. USD.
Zdroj: © SITA
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)