Odstúpenie ČEZ od výstavby novej elektrárne v Bohuniciach môže projekt posunúť vpred
Fakt, že štát hľadá nového partnera do spoločného podniku JESS, priznal v utorok (4. 12.) na HNClube premiér Robert Fico. Ako povedal, môže ísť o spoločnosť z ľubovoľnej krajiny, pričom vláda nebude mať z tohto pohľadu žiadne predsudky. Potenciálnych záujemcov môže byť pritom pomerne veľa, nakoľko ide o zaujímavú investíciu. Zo strany nového investora je potrebný najmä veľký balík peňazí a ochota ich zaviazať na dlhšie obdobie.
„Je to veľmi dlhodobá investícia, ktorá, ak sa zadarí, sú tam naozaj garantované nejaké výnosy počas dlhého obdobia,“ zdôraznil Hudec. Ako dodal, vzhľadom na povahu a objem tohto biznisu je celkom pravdepodobné, že v momente, keď ČEZ zo spoločnosti JESS vystúpi, pripravené už budú viaceré ponuky potenciálnych partnerov. Nemusí ísť pritom len o firmy pôsobiace v energetike.
Z časového a výhľadového hľadiska je pre pokračovanie projektu v prvom rade dôležitá štúdia uskutočniteľnosti, ktorú dala vypracovať Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Podľa Hudecových informácií by sa štúdia mala už nachádzať v pokročilom štádiu, hoci zatiaľ nie je jasné, kedy bude k dispozícii. Po štúdii bude nasledovať verejná súťaž na dodávateľov a až po podpísaní kontraktu sa budú dať presnejšie vytýčiť časové medzníky realizácie projektu. Zatiaľ je isté, že pôvodný plán ukončiť výstavbu do roku 2020 sa nepodarí splniť. „Či to bude postavené v nasledujúcej dekáde, ťažko povedať,“ podotkol Hudec.
JAVYS má v spoločnom podniku JESS 51-% podiel, pričom český partner ČEZ vlastní 49 % akcií podniku. Základné imanie JESS bolo stanovené na 216,36 milióna eur a manažérska kontrola spoločnosti funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. O založení tejto spoločnosti rozhodla vláda SR na svojom zasadnutí 9. decembra 2009. Celková investícia na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach má dosiahnuť 4 až 6 mld. eur.
Zdroj: TASR