Energetické systémy ešte stále nie sú trvalo udržateľné, varuje správa WEC
Táto správa bola zverejnená na konferencii COP-18 v meste Dauha a index je súčasťou globálnej správy WEC na rok 2012 nazvanej Trilema svetovej energetiky (World Energy Trilemma) s podtitulom „Čas na skutočné činy – prípad politiky trvalo udržateľnej energetiky“, ktorá hodnotí krajiny podľa ich výkonu v oblasti klimatických podmienok a energetiky. Správa hovorí, že väčšina krajín stále nenašla rovnováhu medzi problematickými záležitosťami, ktoré WEC nazýva „energetická trilema“.
V rámci štúdie boli hlavným predstaviteľom komunity WEC položené otázky týkajúce sa toho, čo potrebujú od politikov, aby všetkých 7 miliárd ľudí na svete malo prístup k trvalo udržateľnej energii.
Joan MacNaughton, výkonný riaditeľ štúdie, uviedol: „V konečnom dôsledku ide o podnikateľský sektor a spoločnosti, ktoré najlepšie rozumejú tomu, čo funguje v praxi, a ktoré robia zásadné investičné rozhodnutia. Žiadame teraz vlády jednotlivých štátov, aby si túto správu prečítali, spojili sa s podnikateľmi a firmami a vytvorili jasné, transparentné a koherentné politiky umožňujúce dosiahnutie zamýšľaných výsledkov.“
Odporúčania vedúcich predstaviteľov priemyslu budú predložené komunite ministerských poradcov a politikov WEC, pričom na 13. Svetovom energetickom kongrese v Južnej Kórei budú predstavené spoločné odporúčania pre trvalo udržateľné energetické systémy.
„Prejavuje sa veľký nedostatok súkromných investícií do projektov týkajúcich sa nízkych emisií uhlíka a energetickej infraštruktúry. Tento nedostatok je možné vyplniť, ale takú príležitosť sme doteraz nevyužili. Naša správa objasňuje, že priemysel sa obracia na politikov a žiada ubezpečenie, že jeho investície nebudú stratové v dôsledku politických zmien. Preto musia politici vytvoriť také politiky, ktoré budú stabilné počas celej doby a bez problémov zapadnú medzi ostatné existujúce politiky,“ informoval Mark Robson,projektový partner štúdie.
Na základe analýzy 22 rôznych ukazovateľov zistila správa organizácie WEC s názvom Energy Sustainability Index, že najlepšie výsledky v roku 2012 dosiahlo 10 krajín: Švédsko, Švajčiarsko, Kanada, Nórsko, Fínsko, Nový Zéland, Dánsko, Japonsko, Francúzsko a Rakúsko v tomto poradí. Avšak aj tí najlepší čelia výzvam a v rôznych fázach prípravy môžu naraziť na špecifické problémy, ktoré je potrebné riešiť.
„Všetky krajiny pri svojom prechode na bezpečnejšie, ekologicky šetrnejšie a vyváženejšie energetické systémy riešia rôzne problémy. Ak chceme skutočne ponúknuť trvalo udržateľnú energiu všetkým ľuďom na celom svete, musíme sa problémom postaviť čelom,“ uviedol predseda predstavenstva WEC, Pierre Gadonneix.
Zdroj: TASR