Tehly, izolácia i tmavá farba – to všetko pomáha šetriť energiu
Výdavky súvisiace s vykurovaním sú ovplyvnené tepelnotechnickými vlastnosťami obvodových konštrukcií, ako aj zariadeniami techniky prostredia, najmä zdrojom tepla, potrubnými rozvodmi, vykurovacími telesami a príslušnou regulačnou technikou. Množstvo tepla, ktoré je nutné pre vykurovanie budovy ovplyvňuje aj to, koľko ho uniká von. Teplo uniká nielen oknami, ale ja stenami, strechu alebo podlahou. Úniky sú markantné cez okná. Uniká nimi až 53% tepla. Stenami potom pre ich veľkú plochu 34%, strechou 8% a vnútornou konštrukciou sa stráca 5%.
Stratám možno zabrániť tepelným manažmentom budov, ktorý zabezpečuje riadenie spotreby energie prostredníctvom stavebných materiálov. S rastúcou cenou energií majú ľudia stále väčší záujem zatepliť si plášť budovy. Zatepľovací systém s tepelnou izoláciou z minerálnej vlny, alebo z polystyrénu, je v súčasnosti podľa niektorých odborníkov najefektívnejšou cestou k zníženiu spotreby tepla na vykurovanie. Úspora nákladov na vykurovanie sa pohybuje od 25 do 40%. Vďaka zatepleniu možno tiež fasádu ochrániť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Úspora nákladov na vykurovanie sa pri kvalitnom zateplení domu pohybuje od 25 do 40%
Stále viac staviteľov dáva prednosť šedému polystyrénu, ktorý má vďaka pridanému grafitu o 30% lepšie izolačné vlastnosti ako biely. Grafitové častice fungujú na princípe pohlcovania a vyžarovania tepelného žiarenia späť do priestoru, čím znemožňujú prechod tepla žiarením z interiéru do exteriéru.
Šedý polystyrén je materiálom novej generácie, ktorý obsahuje zvýšený izolačný účinok. V praxi to znamená lepšie zateplenie s možnosťou použiť menšiu vrstvu izolácie. Obsahuje nanočastice grafitu, ktoré dokážu odraziť teplo naspäť ku samotnému zdroju. Často sa používajú najmú pri nízkoenergetických a pasívnych domoch. Okrem lepšieho izolačného účinku sa dosky šedého polystyrénu líšia od bieleho aj postupom montáže. Šedé dosky dokážu 90 % slnečného žiarenia odraziť a 10 % pohltiť. Biely polystyrén to robí práve naopak. Toto je hlavným dôvodom, že sa dosky nespracúvajú a ani neskladujú na priamom slnku.
Medzi výhody tohto systému patrí nízky koeficient vodivosti tepla λ = 0,031 W / mK, o cca 30 % lepšie tepelno-izolačné vlastnosti v porovnaní s ostatnými systémami dostupnými na trhu. V praxi pri rekonštrukcii školy po použití najmodernejších materiálov došlo v porovnaní s východiskovým stavom k úspore spotreby plynu o 75 %, 2006 – 284.370 kWh ročne, 2010 – 71.000 kWh ročne.
Vzhľadom na nebezpečenstvo vzniku tepelných mostov musia projektanti venovať pozornosť aj zatepleniu balkónového systému, hoci to samo o sebe veľký vplyv na úsporu energie nemá. V takom prípade treba uvažovať o špeciálnej hydroizolácii. Niektoré balkóny možno i zaskliť, však balkón nie je častou súčasťou rodinných domov a zasklenie lodžie môže priniesť í niektoré ďalšie problémy s mikroklímou v miestnosti.
Hoci väčšina domov je zateplená polystyrénom, sú aj iné možnosti. Jednou z nich je striekacia pena. Polyuretánový materiál má najnižšiu tepelnú vodivosť, zabezpečuje dlhodobú stálosť izolačných vlastností, prevenciu voči teplotným stratám, jednoduchú a rýchlu aplikáciu a vodotesnosť.
Tehla a izolácia – 2 v 1
Ďalšou možnosťou je použiť lepšie izolujúci tehly. Na trhu je dostupné i obvodové murivo s tepelným odporom muriva bez omietok R = 4,25 m2 K / W. S tepelno-izolačnými omietkami sa hodnosti zlepší na R = 4,54 m2 K / W a U = 0,22 W/m2K1.
Obvodové murivo široké 365 mm s vložkou z tvrdeného samozhášavého polystyrénu hrúbky 120 mm v kombinácii s liaporbetonovou časťou tvárnice by malo zabezpečiť dobré izolačné vlastnosti s nadštandardnou akumuláciou tepla bez nutnosti dodatočného zateplenia v nízkoenergetickom štandarde.
V súčasnosti sú dostupné i tehly plnené izolantom, ktoré už nepotrebujú – ak budú dodržané technologické zásady pri omietaní – ďalšie vonkajšie zateplenie. Tehly majú rebrá a otvory plnené expandovaným polystyrénom. Izolant je v prípade použitia tohto výrobku uzavretý navždy vnútri steny, pričom rozdiel ceny tohto muriva z tehál a muriva zatepleného vonkajším kontaktným zatepľovacím systémom je zanedbateľný.
Napriek týmto slovám si ale predseda Združenia EPS Pavel Zemene myslí, že je technicky i ekonomicky oveľa prijateľnejšou cestou je kombinácia murovacích materiálov s izolačnými. Čo sa týka optimálnej hrúbky, vždy závisí od konkrétnej konštrukcie, ale pohybuje sa od 15 do 25 cm. „Hrúbky izolácií nad 30 cm na obvodových stenách a nad 50 cm na streche už väčšinou neprinášajú zodpovedajúci efekt,“ hovorí Zemene.
Natierajte tmavou farbou
Tehlami a izoláciami sa ale ešte všetko zďaleka nekončí. Vývoj ide dopredu aj vo farbách. Vďaka solárnemu teplotnému manažmentu možno použiť tmavé farby a zabrániť prehrievaniu objektu a možno dosiahnuť i úspory energie.
Kým obyčajná tmavá farba absorbuje teplo, prehrieva sa a spôsobuje v lete aj prehrievanie interiérov, vďaka použitiu transparentného neabsorbujúceho čierneho pigmentu namiesto sadzí je budova chladnejšia. Teplo sa totiž neabsorbuje, ale odráža. Použiť túto farbu je možné nielen na steny, ale napríklad aj na strechy.
„V Nemecku sa realizoval napríklad projekt radových domov, kde mal byť jeden čierny a druhý biely. Pri použití bežných farieb by to nebolo efektívne, ale pri použití farby s týmito reflexnými pigmentmi bola stavba v nízkoenergetickom štandarde možná, „vysvetľuje Silvia Tajbliková zastupujúca spoločnosť BASF na Slovensku. Chladiaci účinok solárneho tepelného manažmentu s použitím neabsorbujúceho čierneho pigmentu v porovnaní so sadzami sa pohybuje od -6 ° C do -12 ° C. Tým klesajú náklady na chladenie. A to sú v praxi často vyššie finančné náklady ako náklady na vykurovanie.
Nazeleno.cz, energia.sk
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci