Sankcie nútia Irán stavať zásobníky ropy, ceny leteniek prudko rastú
Zásobníky budú pri pobreží v Perzskom zálive. „Do polovice budúceho roka inštalujeme zásobníky s celkovou kapacitou takmer 8,1 mil. barelov,“ citovala televízia šéfa štátnej ropnej spoločnosti. Budúci rok podľa perzského kalendára začína 20. marca 2013.
Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) odhaduje, že vývoz ropy z Iránu sa v októbri zvýšil na 1,3 mil. barelov denne. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa pohyboval okolo jedného milióna barelov za deň. Vývoz ale stále citeľne zaostáva za stavom z vlaňajška, kedy Teherán každý mesiac vyviezol asi 2,2 mil. barelov ropy denne. Vtedy ale ešte neplatili sankcie Európskej únie a Spojených štátov.
Vlády západných krajín na čele s USA tento rok tlak na Irán zintenzívnili, aby ho prinútili obmedziť jeho kontroverzný jadrový program. Ten je podľa iránskej vlády určený len na mierové účely, tomu ale západné krajiny neveria a obávajú sa, že Irán sa usiluje o jadrovú bombu.
Problém s prebytkom ropy, ktorú nemožno nikam vyviesť, Irán riešil aj skôr. Vtedy na uskladnenie použil časť flotily tankerov. Dáta o pohybe ropných tankerov ale ukázali, že pri hlavnom vývoznom termináli v Perzskom zálive už teraz kotví oveľa menej tankerov. Irán ich totiž musel použiť na prepravu ropy k zákazníkom, ktorí nemôžu použiť vlastné lode. Poisťovne ziež nechcú lode pre medzinárodné sankcie poisťovať.
Rovnako kvôli sankciám potom štátna letecká spoločnosť Iran Air uviedla, že je nútená výrazne zvýšiť ceny leteniek do niektorých zahraničných destinácií. Ceny vzrastú až o 90 %. Prepravca oznámil, že je k tomuto kroku prinútený v dôsledku vysokého nárastu cien leteckého paliva a čiastočne aj kvôli prepadu kurzu iránskeho rijálu.
Iran Air má 54 lietadiel, ktoré lietajú do Európy, vrátane Londýna, Paríža či Amsterdamu. Iránske médiá uviedli, že zdražovať letenky do zahraničia museli aj ďalšie letecké spoločnosti. Už na začiatku novembra sa pritom o zhruba 70 % zvýšili ceny vnútroštátnych leteniek.
Zdroj: ČTK, energia