Japonsko sa dobre nestará o obete Fukušimy, tvrdí vyslanec OSN
Podľa Ananda Grovera japonská vláda hodnotí možné zdravotné následky havárie vo Fukušime príliš optimisticky. Informácie o rozsahu územia zamoreného radiáciou vláda vraj zverejňovala pomaly a zdravotné kontroly vykonávala len v obmedzenej miere a na príliš malom území.
Robotníci elektrárne s krátkodobými pracovnými zmluvami si údajne sťažujú, že im úrady neumožnili nechať sa testovať. Občania so zdravotnými prehliadkami vraj zase nezískali výsledky testov.
Podľa Grovera nie je správne, že zdravotné kontroly obyvateľstva vychádzajú z krízového plánu prijatého po havárii jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Vláda by vraj nemala podceňovať aj malé dávky radiácie, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a ďalšie choroby. „Černobyľ nie je dobrý vzor,“ povedal.
Grover vyzval vládu, aby viac spolupracovala s obeťami fukušimskej tragédie, získavala od nich informácie a zapojila ich do rozhodovacieho procesu.
Katastrofa v jadrovej elektrárni Fukušima z 11. marca 2011 bola najhoršiou jadrovou haváriou vo svete od tragédie v ukrajinskom Černobyle. Spôsobilo ju zemetrasenie o sile deviatich stupňov Richterovej škály a prívalová vlna cunami. Celkovo si nešťastie vyžiadalo 20.000 obetí. Únik radiácie do okolia si vynútil evakuáciu až 100.000 ľudí.
Zdroj: ČTK, energia