MH SR: V priemysle klesla spotreba energie
„Na základe štatistiky vývoja konečnej energetickej spotreby (KES) za posledné desaťročie v jednotlivých sektoroch národného hospodárstva je možné konštatovať, že najväčší prínos k zníženiu absolútnej KES zaznamenali sektor budov na bývanie a priemysel, pričom spotreba energie v sektore dopravy naďalej rástla,“ uvádza Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v materiáli „Vyhodnotenie plnenia cieľov koncepcie energetickej efektívnosti“, ktorý by mala na svojej schôdzi 28. novembra 2012 prerokovať vláda SR.
Sektor priemyslu je najväčším spotrebiteľom energie. Konečná energetická spotreba v priemysle bola v roku 2010 na úrovni 37,30 TWh, čo predstavuje 32 % celkovej konečnej energetickej spotreby SR. Sektor však zaznamenal v absolútnom vyjadrení pokles spotreby oproti roku 2001 o 7,09 TWh.
Najvýznamnejšími faktormi poklesu spotreby energie v priemysle boli pokračujúca reštrukturalizácia, obnova technológií a ich inovácia, zavádzanie nových progresívnych prvkov v rámci riadenia, aktivizácia podporných mechanizmov energetickej efektívnosti, ale aj dôsledky globálnej hospodárskej krízy.
Vzhľadom na významné priemyselné investície hlavne do automobilového a elektrotechnického priemyslu v minulých rokoch nepredpokladá sa v najbližších rokoch ďalšie markantné zníženie absolútnej spotreby energie v prípade, že bude zabezpečený odbyt týchto výrobkov na svetových trhoch.
Doprava je jediný sektor národného hospodárstva SR aj EÚ, ktorý vykazuje rast spotreby energie. Sektor dopravy sa tým dostal do centra záujmu z pohľadu energetickej efektívnosti. Logistické služby zamerané na prepravu tovarov a stále rastúci počet nových vozidiel sa najviac podieľajú na raste spotreby energie v doprave. Aj napriek znižujúcej sa mernej spotrebe pohonných látok osobných a nákladných automobilov nedochádza k absolútnej úspore energie v sektore najmä z dôvodu neustáleho zvyšovania počtu vozidiel cestnej dopravy.
„V období rokov 2000 až 2010 vzrástla spotreba energie v doprave o 60 %. Od roku 2000 sa zvýšila spotreba energie cestnej dopravy, najmä vďaka nárastu počtu automobilov,“ zdôraznil rezort hospodárstva.
Najväčší nárast, až 2,7-násobný, zaznamenala cestná nákladná doprava, ale jej prepravný výkon v tzv. tonokilometroch vzrástol iba 1,9-násobne. Spotreba energie individuálnej automobilovej dopravy sa zvýšila o 7 % a jej výkon vzrástol o 12 %. Faktormi nárastu sú najmä zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov a vplyv môže mať aj rozvoj cestnej infraštruktúry.
Spotreba energie v železničnej osobnej doprave poklesla o viac ako jednu tretinu a jej výkon klesol o 20 %. Výkon cestnej verejnej dopravy sa znížil o 40 %. Sústavný pozvoľný presun z hromadnej na individuálnu dopravu a zo železničnej na cestnú dopravu predstavuje riziko zvyšovania energetickej náročnosti dopravy.
Zdroj: TASR