V Rumunsku spustili najväčšiu veternú farmu
„Tento park je jednou z našich najlepších investícií a tiež jedným z najvýznamnejších projektov na svete,“ uviedol riaditeľ divízie distribúcie a zahraničia Tomáš Pleskač.
Výstavba projektu, ktorý sa nachádza na juhovýchode krajiny, si vyžiadala investíciu v hodnote 1,1 mld. eur. Celková inštalovaná kapacita podľa zástupcov spoločnosti stačí na to, aby farma dodávala elektrinu pre viac ako milión domácností ročne.
„Keď sme do tohto projektu vstupovali, Rumunsko malo len 14 MW z veterných turbín, teraz má len Fantanele a Coegalac plných 600 MW,“ povedal projektový manažér Fantanele a Cogealac Ondřej Šafář. ČEZ tak v Rumunsku prispel k zvýšeniu produkcie tzv. čistej energie.
ČEZ kúpil projekt výstavby Fantanele a Cogealac od spoločnosti Continental Wind Partners LLC v auguste roku 2008. Skúsenosti z Rumunska chce spoločnsoť využiť v plánovanom projekte Eco-Wind v Poľsku. Spoločnosť v decembri 2011 kúpila väčšinový podiel u poľského developerova veterných parkov Eco-Wind Construction Poľsko, ktorý má vo svojom portfóliu 15 projektov v rôznych fázach rozpracovanosti o celkovej kapacite približne 700 MW. Okrem toho ČEZ analyzuje ďalšie možnosti investícií do obnoviteľných zdrojov v zahraničí.
Rumunsko v posledných rokoch prilákalo viac záujemcov, ako je ČEZ. Láka ich štedrý program podpory, stabilné prúdenie vzduchu a potenciálne aj lukratívny trh, pretože Rumunsku má približne 22 miliónov obyvateľov a je členom Európskej únie.
Projekty na využitie veternej energie v Rumunsku vyvíjajú aj ďalšie firmy. Je medzi nimi taliansky Enel, španielska Iberdrola, alebo portugalská Energias de Portugal.
Zdroj: ČTK, energia