Nekonvenčný plyn: Možné vplyvy na energetický trh EÚ
Zo štúdie JRC vyplýva, že po všeobecnom rozšírení nekonvenčného plynu v USA sa na globálnom trhu stali dostupnými väčšie dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). Tento fakt nepriamo ovplyvňuje aj ceny zemného plynu v Európskej únii (EÚ).
Štúdia tiež naznačuje, že v prípade toho najlepšieho scenára a berúc do úvahy environmentálne hľadiská, môže produkcia bridlicového plynu v Európe pomôcť EÚ zabrániť prudkému nárastu energetickej závislosti EÚ v horizonte ďalších 30 rokov. Dokument tiež poodhaľuje niekedy pomerne značnú nejednoznačnosť o získateľných množstvách tohto nekonvenčného plynu, technologickom vývoji, verejnom akceptovaní plynu z bridlíc a prístupe do krajiny a trhov.
Ťažba bridlicového plynu sa stala horúco diskutovanou témou v Európe. Zaujíma sa o ňu hneď niekoľko hráčov na trhu a je zdrojom viacerých verejných obáv. Tri spomínané analýzy sa pozerajú na možné dopady týchto palív na energetické trhy a klimatickú zmenu. Rovnako tak na možné riziká spojené s rozvojom bridlicového plynu a hydraulického štiepenia (tzv. fracking), ktoré môžu predstavovať pre životné prostredie a človeka.
Úplné znenie štúdie v anglickom jazyku: Unconventional Gas: Potential Energy Market Impacts in the European Union, I. Pearson et al, JRC Scientific and Technical Reports (2012). Doi: 10.2790/52499
(c) energia.sk