ČEZ uvažuje o predaji podielu v JESS ruskému Rosatomu
„Kroky, ktoré v tomto prípade podnikla spoločnosť ČEZ, nám nie sú známe a k tomu sa ani nebudeme vyjadrovať. Čo sa týka informácií o rokovaniach ČEZ a JAVYS-u, tieto sú v súlade s platnou akcionárskou zmluvou. ČEZ oficiálne slovenského akcionára o uvádzaných zámeroch neinformoval,“ uviedol dnes pre TASR v súvislosti s predajom podielu hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.
Pre ruský štátny kolos Rosatom by bola kúpa podielu v JESS ternom predovšetkým preto, že by sa tak priamo dostal ku kontraktu na výstavbu nového jadrového bloku v hodnote približne 3 miliardy eur. Výstavba v Jaslovských Bohuniciach by sa podľa pôvodných plánov mala začať už v roku 2014.
Rosatom navyše dodáva reaktory aj pre rozšírenie slovenskej elektrárne v Mochovciach a v Česku je jedným z účastníkov tendra na dostavbu dvoch blokov v Temelíne. Výrazne by tak posilnil svoju „jadrovú pozíciu“ vo východnej Európe.
ČEZ vlastní 49-% podiel v JESS a má zmluvne zabezpečenú manažérsku kontrolu vo firme. Zvyšných 51 % JESS má v rukách slovenská štátna firma JAVYS. Tá vlastní areál dosluhujúcej Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice vrátane medziskladu vyhoretého jadrového paliva.
Podľa informácií MF DNES predpokladá ČEZ dohodu o predaji svojho balíka akcií „počas zimy“, teda buď koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Hodnota podielu ČEZ sa pohybuje okolo 110 miliónov eur, čo je jeho vklad do základného imania firmy plus práce na projekte.
ČEZ uvažuje o predaji podielu v slovenskej firme preto, lebo na stavbu ďalšieho bloku mimo českého Temelína nemá dosť peňazí. Hovorca ČEZ Ladislav Kříž informácie o predaji nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „ČEZ spoločne so svojím slovenským partnerom JAVYS pokračuje v prípravných činnostiach podľa schváleného harmonogramu,“ povedal.
„Nebudeme to komentovať,“ odpovedal na otázky MF DNES hovorca Rosatomu Overseas Ivan Dybov.
Záujem Rosatomu o Slovensko však potvrdzuje aj fakt, že si v SR práve v týchto dňoch otvorila pobočku jeho dcérska firma Rosatom Overseas. Jej šéfkou sa podľa tlačovej správy Rosatomu stala Denisa Voleková. Tá predtým pracovala v oddelení fúzií a akvizícií ČEZ a ešte dnes je možné na webe ČEZ nájsť popis jej práce: „Denisa Voleková sa v poslednom čase zaoberala hlavne projektom výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach na Slovensku.“
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v rámci projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v súčasnosti analyzuje vypracovanú štúdiu realizovateľnosti. Podľa zverejnenej časti štúdie reálne spustenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov (MW). V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia realizovateľnosti taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky.
Podľa pôvodných plánov mala byť nová jadrová elektráreň postavená na mieste v súčasnosti odstavených jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2020, pričom prípravná fáza mala trvať do roku 2014, kedy sa mala začať aj jej výstavba. Nová elektráreň by mala podľa pôvodných plánov stáť od 4 do 6 mld. eur.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s., ktorá vlastní 51-percentný podiel a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií spoločnosti. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.
Zdroj: TASR, SITA