7. Energetické Fórum – Politika v oblasti klímy a konkurencieschopnosti hospodárstva EÚ
Fórum otvorí plenárne zasadnutie: „Financovanie veľkých energetických projektov – kto to zaplatí?”. Zúčastnia sa ho najdôležitejší hráči na energetickom trhu EÚ, ktorí sú aktívne zapojení v týchto projektoch. Téma zasadnutia korešponduje s aktuálnou diskusiou o zdrojoch financovania kľúčových investícií v energetickom sektore. Tento problém bol spomenutý aj predsedom vlády Poľska Donaldom Tuskom na začiatku jeho parlamentného príhovoru. Hlava poľskej vlády oznámila zámer v horizonte do roku 2020 investovať do posilnenia energetickej bezpečnosti krajiny až 60 mld. poľských zlotých. Súčasťou týchto investícií budú okrem iného energetické bloky alebo plynový terminál. Premiér Tusk zároveň oznámil program „Poľskej investície”, ktorého prevádzkovateľom bude banka Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zdôraznil zároveň, že vláda by do roku 2015 chcela zvýšiť investičný potenciál na úroveň 40 mld. poľských zlotých.
V reakcii na oživenie diskusie o vplyve klimatickej politiky EÚ na konkurencieschopnosť ekonomík krajín EÚ, prvý deň konferencie bude zahŕňať debatu: „Energetická politika a ciele v oblasti klimatickej politiky EÚ”. Klimatická politika EÚ poskytuje elektroenergetickému sektoru Poľska impulz pre rozvoj technológií, ktoré sa využívajú v procese produkcie čistej energie, uvalením poplatkov za emisie C02 pre výrobcov. Účasť v debate potvrdili okrem iného Martin Korolec (Ministerstvo životného prostredia); Dirk Buschle (Právny radca a námestník generálneho riaditeľa Nemeckej energetickej spoločnosti); Aleksander Wasilenko (podpredseda prírodných zdrojov a ekologického výboru v ruskej Štátnej dume) a Antonio Ramos Preto(predseda Výboru pre životné prostredie v portugalskom parlamente).
Okrem diskusných panelov, agenda konferencie bude po prvýkrát obsahovať podobu predmetných oblastí – správa, prednáška, diskusia. Účasť v nasledovných predmetných oblastiach: ”Zemný plyn, skvapalnený alebo bridlicový plyn – ktorý plyn prežije v Európe?”; „Infraštruktúra a cezhraničné investície v energetickom sektore”; „Jadrová energia – konkurencia alebo kooperácia?” oznámili Mikołaj Budzanowski (Ministerstvo Štátneho pokladu), Janusz Steinhof (predseda Programovej Rady, Poľská obchodná komora); Mieczysław Kasprzak(štátny tajomník Ministerstva hospodárstva); Andrzej Czerwiński (predseda Energetického výboru poľského parlamentu) rovnako ako aj prezidenti a členovia riaditeľstiev najväčších energetických koncernov ako Mladen Antunović (predseda predstaventsva, Plinacro d.o.o., Croatia; Miroslaw Bielinski (predseda predstavenstva ENERGA; Sergiej Bojarkin (programový riaditeľ pre riadenie inžinierskych projektov spoločnosti Rosatom);Jan Chadam (predseda predstavenstva GAZ-SYSTEM S.A.; Jiri Feist (riaditeľ pre stratégiu Energetického a prumysloveho holding, a.s. (EPH); Aleksander Grad (predseda poredstavenstva PGE Energia Jądrowa Sp. z o.o.; Dariusz Lubera (predseda predstavenstva Tauron Polska Energia SA; Grażyna Piotrowska-Oliwa (predsedkyňa predstavenstva PGNiG SA); Konstantin Staschus (generálny tajomník Európskej siete prevádzkovateľov prenosový sústav ENTSO-E); Giulio Trombetta (riaditeľ rozvoja obchodu spoločnosti ENEL, Taliansko).
Partneri konferencie: ENERGA Group, Energia dla firm Sp. z o.o, PERN „Przyjaźń” S.A., Operator Logistyczny Paliw Płynnych sp. z o.o., NAFTOPORT Sp. z o.o.
Konferenciu organizuje Inštitút pre východné štúdiá so sídlom vo Varšave, organizátor Hospodárskeho fóra v meste Krynica-Zdroj. Účasť na konferencii je bezplatná. Záujemcovia sa môžu zapísať vyplnením formulára na oficiálnej stránke: www.forum-ekonomiczne.pl
Portál „energia.sk” je mediálnym partnerom konferencie.
Zdroj: „Economic Forum“