IEA: USA sa do roku 2017 stanú jednotkou v ťažbe ropy
Podľa organizácie so sídlom v Paríži, Spojeným štátom pomáhajú k väčšej sebestačnosti v energetike aj nové metódy ťažby ropy a plynu, napríklad z bridlicových hornín. IEA odhaduje, že USA, ktoré momentálne zhruba 20 % zo svojej spotreby energií musia pokryť dovozom, by sa okolo roku 2035 mohli stať v tomto smere úplne sebestačné.“Rozvoj energetického sektora v Spojených štátoch je silný, čo sa výrazne prejaví aj mimo Severnú Ameriku,“ uviedla IEA. Predpovedala, že dovoz ropy do USA bude postupne klesať. V súčasnosti sú USA najväčším spotrebiteľom ropy na svete.
Oživenie ťažby ropy a plynu v Severnej Amerike vďaka novým metódam, ako aj efektívnejšie a úspornejšie motory v autách, prispievajú k postupnému znižovaniu dovozu ropy a plynu do USA. Podľa IEA Spojené štáty by približne v roku 2030 mohli začať ropu dokonca vyvážať.
A vzhľadom na to, že Severná Amerika sa bude postupne približovať k úplnej energetickej sebestačnosti, medzinárodný obchod s ropou zmení smer a spolu s ním sa zmenia aj zásobovacie trasy. Ropa z Blízkeho východu, ktorý je najvýznamnejším dodávateľom komodity na svetový trh, začne namiesto na Západ prúdiť opačným smerom – do Ázie. To vrhá úplne nové svetlo na bezpečnosť zásobovacích trás, keďže vzťahy medzi napríklad Iránom a Čínou nie sú napäté, na rozdiel od vzťahu medzi Západom a vládou v Teheráne.
Dopyt po rope v Ázii bude naďalej rásť, úmerne s expanziou tamojších ekonomík. IEA predpovedá, že import ropy do Ázie sa do roku 2035 zvýši o zhruba tretinu na 99,7 milióna barelov denne z 87,4 milióna barelov/deň v roku 2011. Ceny ropy sa tiež mierne zvýšia, úmerne s rastúcim dopytom. Podľa IEA v roku 2035 sa cena komodity bude pohybovať okolo úrovne 125 USD (98,15 eura) za barel. Na porovnanie, momentálne sa severomorská ropná zmes Brent predáva za približne 108 USD/barel.
Nové úspornejšie technológie pomôžu zmierniť doterajšie tempo zvyšovania dopytu po energiách. No hoci mnohé štáty už zverejnili ambiciózne plány na redukciu spotreby energií, zatiaľ sa im v tomto smere podarilo dosiahnuť len malý pokrok. A to komplikuje aj plnenie globálnych cieľov v oblasti emisií skleníkových plynov a globálneho otepľovania, dodáva IEA.
O vedúcu pozíciu v ťažbe ropy teraz súperia Saudská Arábia a Rusko. Produkcia ropy v Rusku minulý mesiac vzrástla o 0,5 % na nové postsovietske minimum 10,46 mil. barelov ropy denne. Saudská Arábia, ktorá je hlavným členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v októbri ťažila 9,95 mil. barelov denne. Na rozdiel od Ruska má ale ešte k dispozícii nevyužité ťažobné kapacity.
IEA tiež predpovedala, že Spojené štáty do roku 2015 vystriedajú Rusko na pozícii najväčšieho producenta zemného plynu. Ťažba plynu v Rusku v októbri vzrástla o 5 % na 1,75 mld. m3 denne.
Zdroj: ČTK, TASR, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)