Bielorusko stoplo tranzit plynu do Európy
Rusko – bieloruský plynový spor už zasiahol aj Európu. Ruský prezident Dmitrij Medvedev nariadil (21. jún) plynárenskému monopolu Gazprom znižovať dávky plynu do Bieloruska. Dôvodom sú nevyplatené dlhy za odbery zo strany Bieloruska. Obmedzenie dodávok Gazprom postupne zvyšuje a v konečnej fáze môžu dosiahnuť až 85%. Bielorusko zareagovalo (22. jún) pozastavením prepravy ruského plynu pre európsky trh.
Prerušenie tranzitu do Európy zasiahne najmä Litvu, ktorá je úplne závislá na dodávkach plynu z Bieloruska. Obmedzenie postihne aj Poľsko a Nemecko. Ak Bielorusko nespustí dodávky do týždňa, plyn pre Litvu zabezpečí susedné Lotyšsko. Predstavitelia Gazpromu rokujú o možnom presmerovaní aj cez Ukrajinu. „Všetci spotrebitelia dostanú plyn v takých objemoch, aké majú na zmluvách,“ ubezpečil európske krajiny hovorca Gazpromu Sergej Kuprjanov.
V súvislosti s pozastavením tranzitu plynu do Európy už Bielorusko spustilo aj mechanizmus včasného varovania. Ten funguje medzi EÚ a Bieloruskom a je vytvorený pre prípady, ak by sa vyskytli problémy s dodávkami plynu pre európsky trh. Bieloruské ministerstvo energetiky zaslalo bruselskému direktoriátu pre energetiku a dopravu list v ktorom EÚ varovalo, že „ďalšie znižovanie dodávok z ruskej strany môže viesť k technickému zníženiu tranzitu plynu do Európy.“
Prezident Lukašenko od ruskej strany žiada zaplatenie dlhu za tranzit. Ak Kremeľ dlh nezaplatí, kohútik neotvorí. Podľa slov Lukašenka Gazprom dlží jeho krajine 260 mil. dolárov za prvý polrok 2010. Naopak, Gazprom od bieloruskej strany žiada zaplatenie dlhu vo výške 192 mil. dolárov a tvrdí, že jeho dlh je oveľa menší ako vyhlasuje Lukašenko. Ten Rusku navrhol splatenie dlhu poľnohospodárskymi strojmi, načo Medvedev zareagoval so slovami „platenie pirôžkami, plackami, syrom a maslom nie je možné.“