Unipetrol má problémy s dodávkami ropy, odstaví rafinériu v Kralupoch
Najväčší spracovateľ ropy v Česku, holding Unipetrol, má problém s nákupom suroviny prostredníctvom ropovodu TAL. Unipetrolu, ktorý je majoritným vlastníkom rafinérií v Litvínove a Kralupoch, chýba podľa informácií HN ropa na niekoľko dní prevádzky v Kralupoch. Situáciu chce riešiť odstávkou. Od štvrtka (25.10.) sa v rafinérii zastaví výroba a začne pravidelná údržba, ktorá však bola pôvodne naplánovaná až na november. Problémy s dodávkami a nedostatkom ropy však môžu trvať až do konca roka, a môže tak dôjsť aj k obmedzeniu prevádzky v litvínovskej rafinérii. To by malo negatívny vplyv na hospodárske výsledky Unipetrolu.
Holding, v ktorom má kontrolný, 63-% podiel, poľský koncern PKN Orlen dopláca na to, že Transalpinský ropovod (TAL), na ktorý sa u nemeckého Ingolstadtu napája český ropovod IKL, už nemá voľnú kapacitu a nemôže v ostatných dňoch prostredníctvom IKL dodávať Unipetrolu ropu nad rámec pôvodne objednaného množstva.
Unipetrol totiž potrebuje viac ropy, než koľko si ju pre tento rok zo Západu objednal. Ropa sa dopravuje tankermi, z ktorých sa prečerpáva do ropovodu TAL. Ten vedie z talianskeho Terstu cez nemecký Ingolstadt ďalej na hranice s Francúzskom.
TAL umožňuje českému prevádzkovateľovi ropovodov odobrať určité množstvo suroviny nad rámec záväzných objednávok v prípade, že to umožňuje kapacita potrubia z Terstu a o zvýšenie dodávok nemá záujem niektorý z akcionárov TAL.
České rafinérie využívali tento rok túto možnosť viac ako inokedy – pôvodné, zrejme podhodnotené objednávky prekročili o 1 mil. ton.
Za celý vlaňajší rok pritiekli do Česka z TAL cez IKL 3 mil. ton suroviny. Na druhej strane, výrazne klesá nákup ropy z Ruska, ktorá sa prepravuje ropovodom Družba, takže celková spotreba komodity v Česku sa nezvyšuje. Teraz ale TAL Unipetrolu oznámil, že ďalšiu ropu nad rámec objednávok už posielať nemôže.
Situáciu nemôže zachrániť ani ropovod Družba, ktorým prúdi do Česka sírnatá ruská ropa, určená skôr pre Litvínov. Kralupy ale vyrábajú benzín z takzvanej sladkej ropy, dopravovanej cez IKL.
Zdroj: TASR