Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba ropy1-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto:TASR/AP Photo/Hasan Jamali
22. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Afganistan je ďalšou krajinou, v ktorej sa ťaží ropa

Vlani v decembri podpísali predstavitelia afganskej vlády s CNPC dohodu na 25 rokov o ťažbe ropy v oblasti. Predpokladá sa, že z ložiska sa bude časom ťažiť takmer 2000 barelov suroviny denne. Krajina sa stane samostatnejšou v zabezpečovaní tejto strategickej suroviny a prispeje to k jej ekonomickej nezávislosti. Agentúru Reuters o tom informoval minister banského priemyslu Wahidullah Šahrání. Ťažká technika začala počas víkendu vŕtať nový prístup k surovine aj v riedko obývanej oblasti provincie Sar-e-Pul.

CNPC bude investovať do ťažby ropy stovky miliónov dolárov. Investícia by však mala byť vysoko zisková napriek tomu, že Číňania budú platiť vláde 15 % z hodnoty vyťaženej suroviny, ďalej 20-% firemnú daň a ešte aj odvod 50 až 70 % zo zisku z projektu.

Koncern by mal na budúci rok vyťažiť z ložiska 1,5 milióna barelov ropy. Minister uviedol, že sa jej v ňom nachádza asi 87 miliónov barelov.

Pracovník ministerstva Weis Šerdel, ktorý je správcom troch ropných blokov v údolí rieky, uviedol, že ložiská sú schopné svojou výdatnosťou pokryť celú ročnú spotrebu motorových palív v krajine. Teraz ich dováža ročne za 3,5 miliardy USD (2,68 miliardy eur) z Ruska, Turkménska, Spojených arabských emirátov a Uzbekistanu.

Kým sa v krajine nepostaví rafinéria, ropa sa bude dodávať do turkménskej rafinérie. Časť pohonných látok sa vráti do Afganistanu a časť sa predá do zahraničia. Číňania by mali postaviť prvú rafinériu na afganskom území za dva – tri roky.

Číňania a Indovia sú prvými zahraničnými investormi do ťažby a spracovania nerastných surovín v Afganistane. Ich hodnota sa odhaduje na 3 bilióny USD. Západné firmy zatiaľ o ne neprejavujú záujem, lebo vnútropolitická situácia nie je pre ich podnikanie ešte vhodná.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.