Energetiku čakajú zásadné zmeny
Okrem predstaviteľov fotovoltického odvetvia prijali pozvanie aj zástupcovia dvoch distribučných spoločností – Západoslovenskej energetiky a Východoslovenskej distribučnej – a tiež Juraj Novák, hlavný štátny radca Ministerstva hospodárstva SR.
Seminár potvrdil trend, ktorým sa bude uberať energetika v nasledujúcich rokoch: V elektrickej sieti bude pribúdať stále viac menších zdrojov a tým sa bude meniť jej architektúra. Tomuto vývoju pomáhajú dva významné faktory. Prvým je rast ceny za elektrickú energiu, ktorá už dnes na Slovensku patrí k najvyšším v Európe. Druhým faktorom je naopak pokles cien technológií v oblasti fotovoltiky a obnoviteľných zdrojov energie vôbec.
„Do roku 2020 nastanú procesy, na ktoré by sme mali byť pripravení. Pýtam sa, či robíme všetko preto, aby sme potom nestrácali peniaze, čas a hlavu,“ uviedol v diskusii člen výboru SAPI Marcel Šúri a riaditeľ spoločnosti Geomodel Solar.
Rovnako odborné poznatky potvrdzujú, že nie je ani najmenší dôvod zaraďovať slnečnú energiu medzi takzvané „nepredikovateľné obnoviteľné zdroje energie“. Naopak, intenzitu slnečného žiarenia, a teda aj výkon fotovoltických zariadení a ich vplyv na prenosovú sústavu možno predpovedať rovnako spoľahlivo ako počasie, dokonca v 15-minútových intervaloch, keďže obe predpovede vychádzajú z rovnakej metodiky.
Témou odborného seminára boli aj ostrovné riešenia či net metering ako v Európe rozširujúca sa forma podpory malých fotovoltických zariadení. Zakladá sa na jednoduchom princípe, keď producent odovzdá do siete prebytok vyrobenej elektriny bezplatne, má však možnosť rovnaké množstvo energie zo siete odobrať.
„Prišlo viac než 90 účastníkov, čo nás úprimne teší a rozhodne motivuje, aby sme pripravili aj ďalší, v poradí tretí ročník tohto podujatia. Zároveň to potvrdzuje úprimný záujem firiem a jednotlivcov na rozvoji tohto odvetvia a ich ekologické myslenie,“ uviedla výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Vnímanie fotovoltiky dnes, žiaľ, ovplyvňujú kritické názory, ktoré tomuto odvetviu vyčítajú štedrú podporu v minulých rokoch. Ako však zaznelo na odbornom seminári, štát desiatky rokov podporuje napríklad ťažbu hnedého uhlia alebo jadrovú energetiku. Oproti tomu si fotovoltika vyžaduje relatívne krátkodobú podporu, môže však zohrať dlhodobo významnú úlohu pri riešení aktuálnych problémov – pri pokrývaní energetického dopytu, ale aj pri ochrane životného prostredia a klímy.
Odborný seminár by nebolo možné zorganizovať bez podpory hlavných partnerov seminára, firiem: Envis a Fire energy, partnerov: Geomodel Solar. Fronius a K-Test. Mediálne seminár podporili: Energia.sk, časopis SolarTechnika, Solarninovinky.cz a portál Privatnaenergia.sk
Zdroj: ENVIS