Ceny ropy v závere obchodného týždňa a 3. kvartálu vzrástli
Obchodníci vstupujú do posledného kvartálu roka s tými istými otázkami, ktoré si kládli na začiatku 3. štvrťroka: zníži sa dopyt po rope? Alebo začnú fungovať opatrenia na podporu ekonomiky, ktoré ohlásili centrálne banky v USA, Európe, Japonsku a Číne a pomôžu naštartovať hospodársky rast a tým aj dopyt po rope? A môže napätie medzi Západom a Iránom vyústiť do vojny, ktorá povedie k zastaveniu dodávok ropy z kľúčového regiónu?
Dopyt po rope na celom svete je nižší, ako trhy pôvodne odhadovali, keďže jednotlivé ekonomiky spomaľujú, prípadne sa už zmietajú v recesii. Dopyt po rope klesá aj preto, lebo ľudia v dôsledku úsporných opatrení majú hlbšie do vrecka a menej cestujú a tiež menej nakupujú. Napriek tomu sa ceny ropy držia relatívne vysoko. Môžu za to dva faktory: stimuly centrálnych bánk na podporu ekonomík a obavy, že ozbrojený konflikt v Iráne zastaví dodávky ropy z Blízkeho východu.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v novembri v závere tohto obchodného týždňa aj 3. kvartálu zdražel o 34 centov a obchodovanie uzavrel pri cene 92,19 USD (71,30 eura).
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa zvýšila o 38 centov na 112,39 USD za barel.
Ceny ropy za tri mesiace do konca septembra stúpli o 8,5 % a sú o 18,7 % vyššie ako 28. júna, keď dosiahli tohoročné minimum.
Informovala o tom agentúra AP.
(1 EUR = 1,2930 USD)
Copyright © TASR 2012