Dostavba Atómovej elektrárne Mochovce napreduje
Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) napreduje. Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré dostavujú mochovecké bloky, ukončili betonáž postamentu reaktora tretieho bloku a montáž 400-kilovoltovej rozvodne. „Tieto práce patria medzi hlavné míľniky dostavby mochoveckých blokov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.
Postament je vyvýšenou hranicou kontejmentu, čiže železobetónovej obálky, v reaktorovej sále okolo šachty reaktora, bazénov výmeny a skladovania paliva. „Na postamente bude osadený zavážací stroj, ktorý vykonáva všetky manipulácie s palivom. Splnenie tohto míľnika má rozhodujúci vplyv na ďalší postup montáže reaktora tretieho bloku,“ dodala Burdová. Vonkajšia 400-kilovoltová elektrická rozvodňa sa nachádza pred strojovňou elektrárne. „Ide o časť zariadenia, ktoré bude Atómová elektráreň Mochovce využívať na prepojenie s elektrizačnou sústavou. Prostredníctvom tejto rozvodne môže elektráreň dodávať vyrobenú elektrinu cez nadzemné vedenie do rozvodne Veľký Ďur,“ konštatovala Burdová.
Dostavba mochoveckých blokov si vyžiada zhruba tri miliardy eur. Tretí blok by mal byť definitívne pripravený na komerčnú prevádzku koncom roku 2013 a štvrtý blok ho bude nasledovať približne po ôsmich mesiacoch. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Zdroj: © SITA