Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novaky a biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustačný záber - drevná štiepka v Elektrárni Nováky. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
27. septembra 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Najväčšia britská uhoľná elektráreň prejde na pálenie dreva

Potrebné drevo na výrobe peliet bude musieť firma zháňať v zámorí, pretože Británia väčšinu svojich lesov spálila do 18. storočia v prvej fáze priemyselnej revolúcie. Prechodom z uhlia späť na drevo reagujú elektrárenské firmy na stimuly vlád, ktoré sa snažia splniť plán EÚ na zníženie emisíí skleníkových plynov a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov.

„Vďaka konverzii z uhlia na biomasu sa Drax zmení z najväčšieho emitenta CO2 v Británii na jedného z najväčších prevádzkovateľov OZE na svete,” povedala Thompsonová. Skupina chce v elektrárni Drax v grófstve Yorkshire investovať do roku 2017 do konverzie 700 miliónov libier, dovážať milióny ton biomasy z celého sveta a vybudovať obrovské zásobníky peliet.

EÚ považuje spaľovanie biomasy za „čisté“, teda neutrálne z hľadiska emisií CO2, pretože emisie z jej pálenia sa teoreticky kompenzujú tým, že nanovo vysadené rastliny a stromy vypustený CO2 absorbujú. Oponenti ale poukazujú na to, že sa dá len ťažko zabezpečiť, aby sa vysadilo dosť stromov potrebných k pohlteniu vzniknutých emisií z biomasy.

„Väčšina firiem a vlád emisie CO2 zo spaľovania biomasy celkom ignoruje, pretože údajne vyrastú nové stromy, ktoré absorbujú všetok uhlík späť,” povedal austrálskemu denníku riaditeľ organizácie Biofuelwatch Almuth Ernsting. „V skutočnosti trvá spálenie jedného stromu niekoľko minút, avšak než vyrastie nový strom a absorbuje všetok uhlík späť, zaberie to veľa desaťročí,” upozornil.

Propagátori spaľovania biomasy tvrdia, že pelety sa vyrábajú hlavne z odpadu pri spracovaní dreva. Podľa Thompsonovej však odpadová hmota bude tvoriť maximálne 30 % paliva.

Firma už získala dosť materiálu pre prvú jednotku elektrárne, ktorú chce previesť na biomasu do júna 2013. Druhá by sa mala premeniť v roku 2015 a neskôr sa má pridať tretia jednotka z celkovo šiestich. Drax sa doteraz zameriavala na postupný prechod na spaľovanie biomasy spoločne s uhlím, vláda však v júli podporila plné spaľovanie biomasy a firma svoje plány rýchlo zmenila.

Inštalovaný výkon elektrárne Drax je zhruba 4.000 MW. Ak sa premení polovica jej kapacity na biomasu, stane sa Drax najväčším zariadením svojho druhu; bude väčšia než najväčšia európska hydroelektráreň a väčšia než ktorékoľvek zariadenie na OZE.

Svoje elektrárne na biomasu prevádza aj nemecký koncern RWE alebo dánska Dong Energy. Podľa RWE obvyklá lesná plantáž produkuje asi milión ton dreva, ktoré stačia na pol milióna ton peliet, z územia 800 kilometrov štvorcových. Drax bude potrebovať ročne 7,5 miliónov ton biomasy, čo znamená spotrebu dreva z územia s rozlohou asi 12.000 kilometrov štvorcových. To je podľa denníka „viac než štvornásobok rozlohy amerického štátu Rhode Island”.

Drax produkuje asi 8 % britskej spotreby elektriny, čo by znamenalo, že po konverzii by sa biomasa v Británii podieľala na produkcii elektriny štyrmi percentami. Podiel uhoľných elektrární na celkovej britskej produkcii je tesne pod 50 %.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.