Česká štúdia: Podpora OZE zvyšuje deficit štátneho rozpočtu
„Na rok 2013 je naplánovaný deficit štátneho rozpočtu vo výške 105 mld. českých korún. Bez podpory obnoviteľných zdrojov by ale predstavoval len 90 miliárd,“ uvádza štúdia. Na problematiku ponúka aj iný pohľad: „Ak by sme nepodporovali OZE, mohli sme zrušiť daň z nehnuteľností i diaľničné poplatky a ešte by nám tri miliardy korún zostali,“
Podpora OZE len za tento rok stojí 38 mld. korún. Z toho štát prispieva čiastkou 11,7 mld. korún, ďalšiu časť hradia spotrebitelia v cenách elektriny. Priemerná rodina platí ročne za obnoviteľné zdroje podľa prepočtov Next Finance 1047 korún. Väčšina z nich ide na podporu solárnych elektrární.
Nasledujúci rok však štát už na obnoviteľné zdroje poskytne menej než 11,7 mld. českých korún, čo vo výsledku prinesie ďalší rast cien elektriny. Vážny dopad majú OZE tiež na priemysel, ktorý kvôli nim viac platí za elektrinu. „Pri podpore danej v roku 2011 priemysel podporil OZE čiastkou 8,2 mld. korún, ktorá mohla ísť do investícií za účelom zvýšenia konkurencieschopnosti priemyslu alebo výskumu,“ uvádza štúdia.
Česká republika má podľa Next Finance na hlavu druhé najvyššie investície do zelených energií na svete. Na prvom mieste je Nemecko. Bohaté štáty ako Francúzsko, Holandsko, či USA investujú podstatne menej. Český systém podľa štúdie nahráva určitej veľmi obmedzenej skupine ľudí, ktorá na z existujúcich podmienkach profituje.
Pozitívne sa ale sektor OZE podľa Next Finance prejavil v znížení nezamestnanosti. „Vďaka podpore OZE vzniklo v Česku navyše 28.000 pracovných miest,“ tvrdí štúdia. Napríklad vo fotovoltaike však bude výroba časom viac automatizovaná a počet zamestnancov sa bude znižovať.
V ďalších rokoch povedie systém podpory OZE podľa štúdie k štátnym výdavkom vo výške 0,75 bilióna korún. To aj napriek tomu, že Energetický regulačný úrad chce podporu OZE od roku 2014 zastaviť. Existujúce zdroje majú totiž garantovanú návratnosť v niektorých prípadoch aj na 20 rokov.
Podľa záverov prezentovanej štúdie by sa zrejme viac vyplatilo prostriedky vynaložené na OZE investovať do zatepľovania budov. Tým by spotreba energie v ekonomike klesla, znížila by sa aj závislosť na dovoze plynu a udržali by sa investície do bývania.
Martin Sedlák z Aliancie pre energetickú sebestačnosť ale závery štúdie odmieta. Podľa neho obsahuje veľa špekulatívnych alebo neúplných údajov. „Dá sa špekulovať, že jej hlavným cieľom je obhájiť zásahy do podpory OZE pripravovanej v návrhu energetickej koncepcie,“ povedal ČTK. Napríklad český priemysel podľa neho strácal v konkurencieschopnosti ešte pred zavedením podpory OZE. „Stav by sa nezmenil ani po zrušení podpory,“ dodal.
ČTK, energia