Európsky parlament schválil nové nariadenie, štáty núti k väčšiemu šetreniu energiami
Európska komisia prišla s konkrétnym návrhom na úspory energie vlani, poslanci teraz smernicu schválili v prvom čítaní. Nariadenie je súčasťou staršieho rozhodnutia EK, že do konca roka 2018 musia v rámci únie všetky nové budovy užívané a vlastnené orgánmi verejnej správy mať takmer nulovú spotrebu energie. Od konca roka 2020 sa tomuto štandardu budú musieť podriadiť všetky novo postavené budovy.
EÚ sa tiež pred časom zaviazala, že do roku 2020 o 20 % zvýši energetickú účinnosť. Práve konkrétne povinné úspory, medzi ktoré patria rekonštrukcie úradov a kvóty pre energetické spoločnosti, majú pomôcť tento cieľ naplniť.
Vo chvíli, keď nové pravidlá definitívne vstúpia do platnosti, budú musieť štáty dbať na úspornosť svojich budov. Šetrenie začne v roku 2014. Podľa údajov Európskej komisie by renovácie mohli usporiť až 60 % energie. Verejné budovy zaberajú 12 % zastavených plôch. Budovy (verejné aj súkromné) predstavujú 40 % konečnej spotreby energií, argumentuje komisia.
Zatiaľ čo povinné úspory energií v budovách úradov väčšina europoslancov považuje za prínosné, nariadenie týkajúce sa energetických spoločností mnohí kritizujú. Spolu so zástupcami priemyslu argumentujú, že nutnosť ušetriť 1,5 % z objemu ročne predanej energie povedie k zvýšeniu transakčných nákladov a byrokracie. Tieto náklady sa potom údajne premietnu do cien energií.
„Nariaďovanie úspor energie u koncových zákazníkov považujem sa tak trochu fantazmagorické. Do trhovej ekonomiky takáto regulácia podľa môjho názoru vôbec nepatrí. Okrem toho je namieste obava, že by mohlo ísť o porušenie zásad zmluvnej voľnosti a slobody podnikania,“ uviedol včera vo svojom prehlásení český europoslanec Jan Březina z frakcie EPP. Podľa autora návrhu Clauda Turmesa z frakcie Zelených však povinné úspory znížia závislosť na dovoze energie a budú znamenať impulz pre ekonomiku.
ČTK, energia