V Česko pripravujú nástupcu programu Zelená úsporám
„Podpora v nástupníckom programe Zelená úsporám nebude tak štedrá ako v súčasnom programe, keď dotácia bola 67 % nákladov, ale bude sa jednať o kombináciu úveru a nevratného bonusu, ktorý by podľa našich predbežných odhadov mohol byť vo výške okolo 25 % nákladov,“ uviedol Vitík.
Úvery namiesto dotácií podľa fondu bývania nebudú zmenou k horšiemu, ale naopak. „Prechod od nevratných dotácií na nízko úročené úvery znamená, že v budúcnosti sa už podpora nebude týkať výhradne časti vyvolených, na ktoré sa dotácie dostali. Naopak, zo splácaných úverov budú poskytované podpory opakovane, ďalším záujemcov,“ povedala hovorkyňa SFRB.
Cenou úveru by podľa predstavy fondu bývania bol úrok od dvoch percent, nemenil by sa ale po celú dobu splácania, ktorá by mohla byť až 30 rokov. Z tejto pôžičky by ľudia mohli pokryť až 90 % nákladov na úsporné opatrenia.
Nový program má podľa SFRB umožniť ako čiastkové zásahy do nehnuteľností, tak celkové modernizácie zamerané na energetické úspory a skvalitnenie bývania. „V praxi to znamená, že investičná časť, ktorá bude smerovať k znižovaniu energetickej náročnosti, bude hradená z výnosov z emisných povoleniek a opravy statických a konštrukčných častí domov, ako sú výťahy, balkóny, strechy a podobne, bude hradená z prostriedkov SFRB,“ povedal hovorca fondu.
Tlačový zástupca MŽP Matyáš Vitík ale poprel, že by to znamenalo presun časti peňazí získaných predajom povoleniek do fondu bývania. „Cieľom je dosiahnutie vzájomnej synergie, maximálnej možnej spoločnej administrácie a zároveň eliminovať duplicitu. Avšak postup nepredpokladá, že by MMR využívalo časť výnosov z emisných povoleniek,“ informoval ČTK hovorca rezortu životného prostredia.
SFRB chce vziať peniaze na poskytovanie výhodných úverov z európskych zdrojov, napríklad z európskeho projektu na rozvoj miest Jessica. Štátny fond bývania chce v roku 2013 začať pilotný projekt, ktorý na tento účel ponúkne okolo 600 miliónov českých korún v podobe úverov s nízkym úrokom. V ďalších rokoch by chcel mať fond na túto podporu okolo 2 miliárd českých korún ročne.
Štátny fond životného prostredia proti tomu vsádza hlavne na peniaze z budúceho predaja emisných povoleniek, z ktorých financoval tiež v tomto roku končiacu Zelenú úsporám. Nový program by mal vzniknúť do konca nasledujúceho roka.
Fond životného prostredia môže podľa vládou schváleného návrhu zákona v nasledujúcich siedmich rokoch získať z predaja emisných povoleniek zhruba 40 miliárd českých korún. Ďalších asi 40 miliárd by išlo do štátneho rozpočtu.
ČTK, energia