AFP: Budú riasy dodávať budovám energiu?
Koncepcia spočíva podľa prezidenta spoločnosti Pierra Tauzinata vo produkcii energie a čistení znečistenej vody bez využitia pozemných plôch.
Vo fotoreaktore, plastovom akváriu naplnenom zelenou tekutinou, cirkuluje hermeticky uzavretá zmes odpadu (vody z toaliet či zmes pochádzajúca zo skládok), ktorú pohlcujú riasy reprodukujúce sa veľkou rýchlosťou za pomoci fotosyntézy, čiže vďaka svetlu.
Spoločnosť uisťuje, že pokrytie veľkých budov týmito panelmi môže znížiť najmenej o 80 % ich spotrebu energie označovanej ako primárnej a 80 % spotreby vody. Vežové kancelárske budovy by tak podľa nej mohli ročne ušetriť státisíce eur, možno aj viac.
„Riasy majú takmer rovnakú energetickú hodnotu ako uhlie,“ vysvetľuje vedecký riaditeľ firmy Jean-Louis Kindler. „Ostatne veľká časť ropy, ktorú dnes objavujeme, je tvorená fosílnymi riasami,“ hovorí.
Desaťtisíc metrov štvorcových panelov umožňuje výrobu približne 150 ton rias ročne. Z tých možno získať 70 ton oleja, biopalív, ktoré možno použiť napríklad v generátoroch; suchý odpad zase môže byť využitý na kúrenie či výrobu elektriny.
Voda, ktorá je týmto procesom získava, možno použiť pre splachovacie zariadenia, ktoré predstavujú najväčšiu spotrebu vody v budovách.
Potenciálnym trhom pre novú technológiu sú nové budovy. Od roku 2020 majú všetky novopostavené budovy vyrábať viac primárnej energie ako samy spotrebujú.
„Pre stavbárov to je hlavolam a vzhľadom na niekoľkoročné termíny výstavby budov sa tým musia zaoberať už dnes, aby spĺňali normy, inak nebudú môcť budovy nikdy predať,“ vysvetľuje riaditeľka vývoja Christine Grimaultová.
Okrem energie produkovanej riasami panely poskytnú „tepelný dáždnik“, ktorý bude brániť nadmernému teplu v lete a chladu v zime.
Zdroj: ČTK, energia